/ od Karel Kubík / 0 komentář(y)
Jak zubní kámen změkčit: Přírodní metody a účinné techniky pro čistější úsměv

Zubní kámen a jeho vznik

Zubní kámen je obeznaným tématem pro většinu z nás a není to nic, čím bychom chtěli pochlubit při návštěvě zubaře. Vytváří se z plaku, který, pokud není pravidelně odstraňován, ztuhne a přemění se v kámen. Kromě toho, že to není esteticky příjemné, může zubní kámen vést i k zánětům dásní a dalším problémům.

Jsem si jistý, že nikdo z nás nechce skončit s ústní cavalcadou nesnází, takže pojďme se podívat na to, co s tím můžeme dělat. A nemusíme hned volat na pohotovost, existují i jiné cesty.

Pravidelné čištění – První obrana před zubním kamenem

Střízlivá pravda je taková, že žádný trik nebo rada neporazí klasickou dentální hygienu. Musíme si prostě zuby čistit dvakrát denně a používat zubní nit. Máme tendenci si myslet, že pokud nemáme bolesti, je vše v pořádku, ale to může být matoucí. Proto je důležité si zuby čistit pořádně a efektivně.

Nevím jak vy, ale já jsem na tyto rutiny docela pyšný. Moji kluci, Ondřej a Matouš, už to také začínají brát vážně, a jestli se to podaří naučit je na střední škole, věřím, že to zvládne snad každý.

Přírodní přístupy ke změkčení zubního kamene

Jak říká staré přísloví, lepší je předcházet než léčit. Přesto jsem narazil na řadu přírodních metod, které mohou pomoci změkčit zubní kámen. Jde třeba o strouhání surového jablka, žvýkání sezamu nebo masáž dásní olivovým olejem.

Doma to zkouším a musím říct, že nemám to srdce jim nakonec odmítnout večeři, ačkoliv si jistě představujete jejich výrazy. Ach jo, život s dětmi a zvířaty, vždy připraven na neočekávané zvraty.

Profesionální odstraňování zubního kamene

Když přírodní metody nestačí, zubař je vaším dalším nejlepším přítelem, co se týče zubního kamene. Profesionální čištění zubů je obvykle jediný způsob, jak se ho účinně zbavit, hlavně když je již více zakořeněný. Nezapomeňte, profesionální péče v tomto ohledu může předcházet mnohým budoucím komplikacím.

Já sám se snažím chodit na čištění pravidelně, ačkoli přiznávám, že né vždy to vyjde tak, jak bych si přál, ale důležité je nevzdávat to.

Přípravky pomáhající proti zubnímu kameni

Trh je zaplavený přípravky, které slibují boj se zubním kamenem. Od ústních vod, past až po speciální kartáčky. Je to opravdu úžasný dobrodružný park pro zuby, ale pořád platí, že tato pomůcka není vše.

Mühl eskou metodou vyzkoušet si vlastní pastu, třeba s jedlou sodou. Max s Lili to sice příliš neocení, ale aspoň já vím, že jsem pro své zuby udělal maximum.

Význam správné stravy a životního stylu

Konzumace potravin bohatých na vlákninu a omezení sladkostí a kyselin je zásadní. Pravděpodobně už víte, že zubní kámen má rád sladké prostředí. Proto je důležité nejen to, co dáváme do úst, ale i jak často.

Osobně snažím se jíst zdravě a vést příklad pro moje chlapce. Když už musím bojovat o to, aby jedli brokolici, alespoň chci být jist, že jejich zuby jsou chráněny co nejvíce. A když se tam jednou probojuje kousek zubního kamene, vím, že jsem udělal vše pro to, aby byl co nejměkčí.

Život je plný výzev, ale s čistým úsměvem je všechno hned snazší. Tak pojďme udělat pro naše zuby to nejlepší!

Napsat komentář

*

*

*