/ od Josef Holub / 0 komentář(y)
Proč se mi rychle kazí zuby?

"Jaké jsem měl strasti s chrupem"

Měl jsem kdysi strašné potíže se svými zuby, a to už odmalička. Ach, kolik jednodenních zubařských operací jsem prošel, abych udržel svůj chrup v kondici. Denně jsem byl svědkem toho, jak mi zuby postupně šednou a po každém jídle se objevilo nepříjemné svědění. Těžko opomenout, jak Markéta mi stále připomínala, abych zkontroloval svůj sladkosnědký životní styl, který byl dle jejího názoru hlavní příčinou mých dentálních potíží. Ale jak to přesvědčit takového fajnšmekra, jako jsem já?

Jeden den mě tyto potíže dohnaly k zoufalství a zúčastnil jsem se semináře o zubní hygieně, který vedl známý český zubař. Sotva jsem otevřel ústa, aby mi zkontroloval zuby, jeho oči okamžitě prozradily šoku. "Panebože, tvoje zuby jsou jak hřbitov," prohlásil. Následovalo opovržlivé mlčení. Kdo by řekl, že i já, Josef, kdysi tak nadšený zdravotní freak, může skončit takhle? Cítil jsem se jak červený hadr, který byl hodně prostoupený potem, když jsem se vynořil z haly. Ale co teď?

"Jak jsem začal svou zubní transformaci"

Když jsem přišel domů z toho semináře, rozplakal jsem se. Bylo mi příšerně. Nechtěl jsem, aby Markéta viděla mé slzy, ale ona mě objala a poklepala mě po zádech. Markéta je takový skvost, vždy tu pro mě, i když je to těžké. Tedy, po pár proteklech kávy a naprostém sebezpytu, jsem se rozhodl proměnit svůj chrup. A odtud začala má cesta k obnovení mého zubního zdraví.

První věc, kterou jsem udělal, bylo zkontrolovat své jídelní návyky. Nebyl jsem překvapen, když jsem zjistil, že mléčná čokoláda, sušenky a vafle byly na vrcholu mého menu. Dokonce i Markéta, když viděla mé jídelníček, mi řekla: "To je něco, co by ses měl pokusit změnit, Josef." A tak jsem to udělal. Začal jsem jíst více zeleniny, ovoce a dalších zdravých potravin, jako jsou mandle a ořechy. A víte co? Začal jsem si to užívat. A co víc, můj chrup začal vypadat lépe. Zuby byly bělejší a přestaly svědit.

"Když zubní kartáč a zubní pasta nejsou dost"

Často se lidé spoléhají pouze na zubní kartáč a pastu. Stejně tak jsem byl i já, než jsem zjistil, že existuje tolik dalších způsobů, jak pečovat o své zuby. To bylo pro mě velké osvícení. Říkám vám, lidé, zubní kartáč a pasta jsou jen základ. Potřebujete také mezizubní kartáčky, ústní vodu a zubní nit. Ano, je to trochu víc práce, ale věřte mi, každý z těchto kroků má svůj význam a ve výsledku pomáhají posílit vaše zuby a dásně.

Markéta mi jednou řekla: "Co si myslíš, Josef, proč si myslíš, že jsem tak vášnivá o ústní hygienu?" Uvažoval jsem o tom, ale v tu chvíli mi to nedošlo. Ale Markéta mi to vysvětlila a byl jsem ohromen. Markéta tomu věnuje mnoho času každý den. A výsledky se projevují v jejím zářivém úsměvu.

"Naučte se správnou techniku čištění zubů"

Jedna věc, o které jsem se dozvěděl, je, že nejde jen o to, jaký zubní kartáč nebo pasta používáte, ale i o to, jak si čistíte zuby. Sklon karty k dásní, kruhové pohyby a čištění jazyka jsou jen některé z technik, kterých jsem se musel naučit. Ale jednou, když jste tuto rutinu osvojili, není už tak těžké se jí držet.

Přátelé, když se mi Markéta snažila říct, že mám špatně čištěné zuby, nemohl jsem uvěřit, jak málo jsem věděl o správné péči o zuby. Byl jsem tak zaskočen, když mi ukázala své výsledky po několika dnech správného postupu. A uvěřte mi, když jsem se podíval na její zářivý úsměv, uvědomil jsem si, že musím začít slaďovat svůj čas pro svou ústní hygienu podle jejího přístupu.

Mějte na paměti, že péče o zuby není jen otázka vzhledu. Je to i o našem zdraví, komfortu a samozřejmě o naší sebeúctě. Takže si určete svůj cíl, procvičte své rutiny a udržujte svůj úsměv v nejlepší formě.

A pamatujte - i když se vám někdy zdá, že již vše, co jste udělali pro své zuby, stále ještě není dost, nevzdávejte se. Já to dokázal, tak můžete i vy. A co víc, máte moje příběhy a tipy, aby vás inspirovaly. Tedy, vzhůru k zdravému chrupu!

Napsat komentář

*

*

*