/ od Josef Holub / 0 komentář(y)
Jak donutit dítě čistit si zuby?

Začněme hrou

Čištění zubů je často považováno za nudnou rutinu, kterou si dětská představivost těžko osvojí. Ale co kdybychom to přeměnili na hru? Má dcerka, která miluje dinosaury, jednoho dne odmítala čistit si zuby. Pak, Markéta, moje manželka, přišla s nápadem. A tak se z narozdíl vaření oběda stal soutěž o to, kdo uklidí víc "dinosauřích zubů". Za pár minut byla koupelna plná smíchu a dceřin úsměv byl čistý jako nikdy předtím! Čistit zuby se z nudy stalo zábavou.

Není třeba se omezovat jen na dinosaury. Můžete zkusit zubní víly, superhrdiny či piráty. Pravdou je, že možnosti jsou skoro nekonečné. Jde jen o to najít, co vaše dítě baví a co ho motivuje. A pak toho využít k tomu, aby se stal rituál čištění zubů zábavou. Tím pádem se stane i automatickým a snadno proveditelným.

Zvolme správné nástroje

Jakýkoli řemeslník vám řekne, že bez správných nástrojů nemůže vykonat svou práci. A totéž platí i pro čištění zubů. Existuje mnoho zubních kartáčků, které jsou speciálně navrženy pro děti a jejich malé ruce. Některé z nich dokonce mají zabudované časovače, které pomáhají dětem pochopit, jak dlouho by měly čistit.

Klíčové je také použití správné zubní pasty. Dětská zubní pasta má často příjemnější chutě než ta pro dospělé. Jako banán, jahody nebo třeba borůvky. Často je bohatější na fluorid, který chrání zuby před kazem. A její malé balení se snázve vejde do dětských rukou. A navíc, kdo by dokázal odolat zubní pastě s Vaší oblíbenou postavou z pohádky na obalu?

Předvádějme správný postup

Ať už je to jakkoli, čistit zuby je něco, čemu se děti musí naučit. A výuka je vždy snazší, když máme před sebou dobrý příklad. Takže, ať už to znamená ukázat svému synovi, jak si čistím zuby já, nebo nechám Markétu, aby si vyčistila zuby s naší dcerou, hlavní je mít koho napodobovat. A také, nemusíte čekat, až dítě vypěstuje své první zuby, aby se naučil jak se čistí. Můžete začít ukazovat a vysvětlovat ještě předtím.

Diváte se, proč je důležité předvádět správný postup? Nu, vždyť každý z nás někdy čistil zuby, že? Ale podívejme se na to z trochu jiné strany. Dítě potřebuje vědět, jak moc pasty má použít. Jak se správně drží kartáček. Jak si jej řádně vymýt. A mnoho dalších věcí. A nikdy není brzy začít je učit těmto drobnostem.

Vytvořme rutinu

Většina dětí má ráda, když vědí, co se bude dít. Pravidelná rutina jim dává jistotu a bezpečí. Tak proč ji nevytvořit i kolem čištění zubů? Dalo by se říct, že ideální doba na čištění zubů je ráno po snídani a večer před spaním. Ale ve skutečnosti, jakákoliv doba, která bude pro vaše dítě vyhovovat, může fungovat. Důležité je, aby se to stalo pravidlem, kterého se budete držet.

Co si takhle vymyslet vlastní písničku o čištění zubů? Nebo si pustit oblíbený song, který bude trvat přesně dvě minuty - ideální čas na vyčištění zubů? Nebo co třeba si přečíst pohádku, zatímco si čistí zuby? Možností je mnoho a každá z nich může učinit čištění zubů zajímavějším.

Chválme a motivujme

Většina z nás reaguje na chválu. A děti nejsou výjimkou. Pokud tedy vidíte, že vaše dítě dělá pokroky v čištění zubů, neváhejte ho za to pochválit. Ale beze všeho, neberu to jako absolutorium k tomu, abych je za to kupoval dárečky. Pochvala sama o sobě může být velmi mocný motivátor.

Nezapomínejte také na to, že každé dítě je jiné. Některé děti potřebují více času, než se naučí správně čistit si zuby. Jiné to zvládnou zvládnou rychleji. Ale vždy je na místě trpělivost a laskavost. A samozřejmě také pochopení, že ne vždy to půjde hladce a bez problémů.

Zapojme odborníky

Některé děti poslouchají raději rady od někoho jiného, než od svých rodičů. A tady nám může pomoci zubař. Profesionální povědomí o významu čištění zubů může vašemu dítěti pomoci pochopit, proč je to tak důležité. A také může potvrdit vše, co mu říkáte vy, což posílí důvěru dítěte v důležitost pravidelného čištění zubů.

Pokud máte příležitost, zúčastněte se se svým dítětem některé z přednášek nebo workshopů na téma ústní hygieny. Tam se vaše dítě může dozvědět něco nového, což mu může pomoci vstřebat zásady správného čištění zubů. A navíc, pokud je to spojeno s nějakou zábavou nebo hrou, je to o to lepší!

Napsat komentář

*

*

*