/ od Josef Holub / 0 komentář(y)
Jak dlouho skutečně vydrží Corega Ultra na protézách? - Záruka pevného úsměvu

Co to vlastně Corega je?

Někdo by mohl říct, že Corega je takový ten parťák pro náš úsměv, bez kterého se někteří z nás neobejdou. A měl by pravdu. Corega je totiž přípravek na fixaci zubních protéz, ať už částečných nebo celkových. Když už se naše vlastní zuby rozhodnou z nějakého důvodů otřást větším zátěžím a vyžadují pomoc ve formě protézy, Corega přichází na scénu jako hrdina, který jí udrží pevně na svém místě. Je to vlastně takový bezbarvý krém, který se nanese přímo na protézu a vytváří při kontaktu se slinami podtlak. Díky tomu drží naše "nové zoubky" na místě a my se tak můžeme bez obav smát, mluvit a kousat do jablíčka tak, jako by to byly ty původní zuby. Plus mínus, samozřejmě. Každý, kdo už s Coregou nějakou tu zkušenost má, ví, že to není zcela bezproblémové. Ale nebojte, není to tak černé, jak se to na první pohled zdá. Nechtěl bych se zde pouštět do žádných stomatologických hloubek, to je věc pro odborníky, ale pokusím se vám podat ucelený pohled na to, jak s tímto pomocníkem vycházet co nejlépe.

Doba účinku a faktory ovlivňující fixaci

Jak dlouho Corega vydrží? No, to je otázka za milion, na kterou se pokusíme najít tu nejlepší možnou odpověď. Výrobce slibuje, že fixace vydrží celý den. To ale, jak všichni dobře víme, může být hodně relativní - a jak si člověk tak po roce chůze s tímto "kamarádem" uvědomí, je faktorů, které účinkování Coregy ovlivňují, celá řada. Základním kamenem úspěchu je správná příprava - dentální hygiena, to je A a O. Před aplikací Coregy musí být protéza důkladně vyčištěná a ústa zdravá, jinak se držení protézy může hodně zhoršit. Dalším faktorem je kvalita aplikace, to znamená, že musíte nanést optimální množství fixačního krému. Když dáte moc málo, protéza nebude držet jak má, když dáte moc, udělá se nepěkný přebytek, který vám bude táhnout za jazykem a celkově to bude nepříjemné. Pak je tu jídelníček. Některé potraviny a nápoje mohou držení protézy ovlivnit více než ty jiné. Horké nápoje mohou krém rozpustit, tvrdé potraviny mohou protézu "vylomcovat" ze správné pozice. Kdysi jsem si dal takový pěkně křupavý rohlík a mohl jsem pak hezky celou protézu hledat v náručí salátových listů, ano směji se tomu, ale tehdy to bylo na infarkt. No a pak je tu zubní protéza sama - její správná velikost a tvar jsou pro dobré držení a komfort klíčové.

Jak Coregu nanášet, aby držela co nejdéle

Mluvili jsme o tom, že správná aplikace fixačního krému je klíčová. Tak jak na to, abychom z toho měli co nejvíc? Měli bychom začít s malým množstvím, protože nadbytečný krém nám stejně nikam neuteče. Já osobně mám techniku, že krém nanáším na protézu tenkými proužky, nikdy ne příliš blízko ke krajům. Krém se pod tíhou protézy rozetře sám, takže není potřeba to přehánět s množstvím. Než protézu vložíte do úst, krátce počkejte, právě to má za úkol ten podtlak pozvolna navodit. Potom pevně přitiskněte a chvilku držte – je dobré si zvyknout na nějaký ten rituál, který nás připraví na start do nového dne. Já většinou protézu přitisknu a tak pěkně do deseti počítám, zatímco přemýšlím nad sladkým soustem, kterým si později dopřeji - malé rituály dělají ty velké okamžiky. Dalším krokem je pořádně protézu zakousnout, abyste zajistili rovnoměrnou distribuci krému mezi protézou a dásní. A pak se mi osvědčilo vyčkat s jídlem nebo pitím nějakých dvacet minut, abych Coreze dal šanci pořádně se "chytnout". Na tento moment si vždy vzpomenu, jak můj malý Viktor donesl z vaření ve školce domácí koláč a já tam tak seděl s nově nasazenou protézou a jen se svíjel touhou ho ochutnat. Nakonec to ale stálo za to.

Kdy Coregu znovu nanášet a proč

I když Corega může vydržet teoreticky celý den, ne vždy je to tak do puntíku. Občas je potřeba si s protézou trochu znovu "zasouložit". Vždycky je to dobré udělat, když cítíte, že se protéza začíná v ústech pohybovat. To může být po jídle, což je u mě docela častý jev. Došlo mi to pokaždé, když jsem se zakousnul do něčeho trochu odolnějšího - nějaké ty oříšky, nebo tvrdou krajíčku chleba. Pokud protéza vydržela držet dobře, není potřeba ji vyjímat a znovu nanášet krém hned. Pokud ale při nějaké té náročnější činnosti zjistíte, že se začíná protéza povolovat, není na škodu si najít chvilku a v klidu provést nanášení znova. Já tohle nevidím jako problém, ale spíš jako příležitost na malou pauzu, kdy si mohu uvědomit, že mám stále své zuby a že Corega mi pomáhá je udržet, kde mají být. Ještě bych zmínil, že užívání Coregy po delší dobu může také ovlivnit, jak často ji budete muset nanášet znovu. Sliznice se může měnit, zubní protéza se může opotřebit a tím pádem se stane, že krém neudrží tak dobře jako na začátku. Má domácí rada je: "jednou za čas zkontroluj své nástroje a přizpůsob se změnám".

Pár slov o správném výběru zubní protézy

Přestože Corega je opravdu skvělá, pokud jde o udržení přilnavosti vaší zubní protézy, je třeba mít na paměti, že správný výběr protézy hraje rozhodující roli. Měl jsem to štěstí, že jsem se dostal k opravdovým profesionálům, kteří mi připravili protézu, která se mi skvěle hodila do úst od prvního dne. Ale slyšel jsem i příběhy od jiných lidí, kde to šlo trochu hůře. Kdyby protéza neseděla dobře, žádné množství Coregy vás nezachrání před nepříjemnostmi. Nejenže protéza, která je špatně přizpůsobená, může působit bolest a nepohodlí, ale může také způsobovat problémy s fixačním krémem. Pokud je protéza volná, bude se pohybovat víc a Corega bude mnohem rychleji "slábnout". Jde o to nakonec najít rovnováhu – správně padnoucí protéza a správně aplikovaný fixační krém. Když se s tím naučíte zacházet, bude to jako tanec - jeden, dva, tři a na scéně je vás krásný úsměv, bez obav a bezpečně upevněný.

S jakými potravinami a nápoji Corega vychází nejlépe

Je to trochu jako tanec po laně, vědět, co můžete jíst a pít s protézou a nezpůsobit tím její "kolaps". Má zkušenost je taková, že měkké potraviny jako polévky, těstoviny či kaše, s těmi nemám většinou žádný problém. Dokonce i mé milované koláčky a buchty, ty se Coreze nijak zvlášť neznelíbí, a tak si můžu pochutnávat beze strachu. Ale přiznám se, že s horkými nápoji si dávám trochu pozor, raději počkám, až se kafe trochu ochladí, aby se mi Corega nerozpustila předčasně. Stejně tak s ledově studenými drinky - tu si dávám menší doušky, o to víc si toho chuti vychutnávám. Obecně platí, že extrémy teplot mohou mít na Coregu větší vliv, ale pokud se na to člověk "naladí", nemusí se vzdávat svých oblíbených lahůdek. Co se týče tygrů a levů v podobě tuhých potravin, na opatrný přístup je zmínka vždycky na místě. Co já rád říkám, "když kůstek, tak s rozmyslem". Naše oblíbená jablíčka já koušu opatrně, nebo si je raději nakrájím. A ty tvrdé semínka a oříšky, to je taková moje guilty pleasure, jsem schopen si to připravit jako měkký pudink a užít si to bez jakéhokoliv rizika, že Coregu nějak naruším. Na závěr, můžeme si libovat v jídle a pití, jenom musíme pamatovat na to, že naše protéza a její fixace jsou jemné dámy, co si zaslouží naši pozornost a péči, aby nás mohly denně doprovázet s požitkem a bez kompromisů. Člověk se vždycky učí a já si rád nechám poradit od jiných "protézistů". Nebojte se tedy experimentovat a najít tu správnou rovnováhu mezi fixačním krémem a tím, co vás baví jíst a pít.

Napsat komentář

*

*

*