/ od Jan Novák / 0 komentář(y)
Broušení zubů: Mýtus nebo nutnost?

Základní principy broušení zubů

Je to jako s polovinou věcí v životě. Není to tak jednoznačné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Broušení zubů. To je slovo, které jste možná slyšeli při návštěvě zubaře, když jste měli pocit, že vaše zuby nejsou tak hladké, jak by měly být. Možná jste se s tímto tématem setkali na internetových diskuzích o péči o zuby, nebo jste to zaslechli od nějakého zubaře při návštěvě vašeho oblíbeného zubaře. A je tu otázka: Je broušení zubů opravdu tak důležité? Je to nutnost, nebo se jedná o nadbytečný krok v péči o naše chrup? Vyberme si zubní nářadí a pojďme to společně zjistit.

Co to vlastně broušení zubů je?

Broušení zubů je proces, při kterém se hrubý povrch zubů upraví na hladký povrch. Jak? Abychom to pochopili, musíme se podívat na strukturu zubů. Zuby jsou složeny z různých vrstev. Nejnepostradatelnější vrstvou, kterou vidíme, když se usmějeme do zrcadla, je sklovina. Je to extrémně tvrdý materiál, který chrání zuby před vnějšími vlivy. Když je sklovina poškozená, například trhlinami nebo díry, může se povrch zubu stát hrubým. A tu přichází broušení zubů do hry.

Proč bychom měli brousit zuby?

Představte si, že jste šli na procházku se svým psem Maxem a uklouzli jste na mokré podlaze. Vaše koleno je odřené a připomíná kráter. Už víte, co teď přijde, že? Ano, správně. Počáteční úleva, když jste si opláchli koleno vodou, poté aplikace nějakého krému a následné zakrytí obvazem. A proč to všechno děláme? Aby se rána zahojila. Stejný princip platí i pro zuby. Když je sklovina zubů poškozena, cítíme nepohodlí. Naše tělo se sice snaží problém vyřešit samo, ale může to trvat dlouho. Broušení zubů je způsob, jak toto hojení urychlit.

Broušení zubů: Jak na to?

Jak tedy brousit zuby? Jdeme do obchodu, kupujeme si nějaký šmirglpapír a začneme si brousit zuby jako hřebík, což? No, abychom byli upřímní, tak to by byla docela špatná a šílená rada. Broušení zubů nesmíte dělat sami. Je to proces, který by měl provádět odborník, jako je zubař nebo dentální hygienista. Pokud máte pocit, že vaše zuby potřebují broušení, měli byste se poradit se svým zubařem. Možná jste již někdy u zubaře slyšeli zvuk brusky, který vypadá jako malý šmirglpapír. Ano, přesně takovým nástrojem zubaři brousí zuby.

Broušení zubů: Mýtus nebo nutnost?

A tak jsme se dostali k hlavní otázce: Je broušení zubů mýtus nebo nutnost? Každý má rozdílný názor. Někteří tvrdí, že je to nezbytné pro udržení zdravých zubů, zatímco další to považují za nadbytečné a dokonce možná za riziko. Co je pravda? Pravda je, že to záleží. Stejně jako u většiny věcí v životě i zde neexistuje univerzální odpověď. Je jasné, že pokud máte poškozenou sklovinu a cítíte nepohodlí, měli byste se poradit se svým zubařem a zvážit možnost broušení zubů. Pokud jsou naopak vaše zuby zdravé a nemáte žádné problémy, pak je broušení zubů možná zbytečné.

Nakonec bych chtěl přidat jednu věc. Bez ohledu na výsledky jakékoli diskuse o broušení zubů existuje jeden aspekt péče o zuby, který je naprosto zásadní a nezbytný - a tím je správné čištění zubů. Proto nezapomínejte na svou denní rutinu čištění zubů a pravidelné návštěvy zubaře. Protože jak již bylo řečeno, prevence je nejlepším lékem.

A teď, pokud mě omluvíte, musím jít a vyčistit si zuby. Můj pes Max už má svou kartáček, tak proč bych neměl i já?

Napsat komentář

*

*

*