/ od Jana Dvořáková / 0 komentář(y)
Proč je černý zubní kámen tak nebezpečný?

Znáte vše o černém zubním kameni?

Jeden z největších nepřátel našeho úsměvu, kromě cukrového bonbonu, který ukradl nám Eliška a našemu psu Borisovi, je černý zubní kámen. Nechme stranou, že jeho barva není zrovna esteticky přitažlivá, jeho dopad na naše zdraví je daleko závažnější. Ale co všechno o něm vlastně víme?

Ten nepříjemný úkaz na zubech, po němž se cítíme jako piráti, je ve skutečnosti mineralizovaný zubní plak. Jak se mi kdysi podařilo dovědět se, dochází k jeho tvorbě, když se na zubech usazují bakterie a ty reagují s cukry a škrobem v naší stravě. To vytváří kyselou formu, která narušuje sklovinu našich zubů a vede k tvorbě zubního kamene. A proč je černý? No, na vině jsou opět bakterie, a to ty, které produkují síru.

Příznaky černého zubního kamene

Víte, jak poznat, že máte černý zubní kámen? Jasným ukazatelem je, když na zubech vidíte tmavé nebo černé skvrny. Ty se ve většině případů objevují na zadní straně zubů, kde je čištění trochu náročnější. Přítomnost černého zubního kamene může také způsobit nepříjemný zápach z úst a dokonce i bolest.

Jednou jsem si všimla, že Eliška má na zubech divné skvrny. Nejdříve jsem se lekla, že jde o něco vážného, ale pak jsem zjistila, že jde jen o černý zubní kámen. I to je důkaz, že to může postihnout i děti, a to je důvod, proč je důležité se o tento problém starat.

Jak se chránit před černým zubním kamenem

Správná ústní hygiena je klíčová v prevenci vzniku černého zubního kamene. Je důležité myslet na pravidelné čištění zubů, používat zubní nit a nevyhýbat se návštěvě u zubaře. Taky je dobré se vyvarovat konzumace potravin a nápojů, které mohou přispět k jeho výskytu, jako je káva, červené víno nebo tabák.

Teď se možná ptáte, jak to mám s ústní hygienou já. Já osobně si zuby čistím minimálně dvakrát denně, používám zubní nit a každých šest měsíců jdu na preventivní prohlídku. A ano, taky se snažím vyvarovat kávy, ale občas si nedám odolat. Přeci jen je to nezbytná složka každého rána, zvláště pokud máte děti a psa, které je třeba ráno rozhýbat.

Co dělat, když máte černý zubní kámen?

Pokud si všimnete černých skvrn na zubech, první, co byste měli udělat, je jít k zubaři. Profesionální zubní čištění je nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit černého zubního kamene. Takové čištění zahrnuje odstranění zubního kamene a plaku z povrchu zubů a z prostoru mezi zubem a dásní. Po procesu je povrch zubu hladký, což zabraňuje dalšímu usazování bakterií a tvorbě zubního kamene.

Můj poslední výlet k zubaři byl kvůli tomuto nepříteli. Ačkoliv jsem se začala cítit jako pirát na cestě do zubní ordinace, po návštěvě jsem měla úsměv čistý jako perlička. I Boris mi záviděl!

Vliv černého zubního kamene na zdraví

Černý zubní kámen není jen o estetickém problému, jde o mnohem vážnější věc. Může vést k závažným zdravotním problémům, jako je zánět dásní, ztráta zubů a dokonce se může stát základem pro vážné srdeční choroby. Zdá se, že bakterie v našich ústech jsou spojené s některými formami srdečních onemocnění.

Vím, že to zní strašidelně, ale nepanikařte! Správná ústní hygiena a pravidelné návštěvy u zubaře vám pomohou udržet úsměv na tváři. A pokud se vám někdy stane, že budete mít černý zubní kámen, mějte na paměti, že mé zuby byly čisté po návštěvě zubaře a mé srdce bije tak, jak má.

Ústní hygiena pro naše miláčky

Správná ústní hygiena je důležitá nejen pro nás, ale také pro naše zvířecí miláčky. Ano, čtete správně. I psi, jako je náš Boris, mohou trpět na černý zubní kámen. Podobně jako u nás lidí může zubní kámen u psů vést k zdravotním problémům, jako jsou zubní infekce nebo srdeční choroby.

Jak jste možná uhodli, účastnila jsem se také čištění zubů Borise. Ačkoli to nebyl proces, na který bych s nadšením zavzpomínala, věděla jsem, že je to pro Borise dobré. Takže, milí rodiče a majitelé domácích mazlíčků, nezapomínejte na pravidelnou ústní hygienu pro sebe i pro své zvířecí miláčky.

Jak může vaša strava přispět ke vzniku černého zubního kamene?

Strava hraje klíčovou roli v prevenci černého zubního kamene. Potraviny bohaté na sacharidy a cukry mohou podporovat jeho tvorbu, zatímco vyvážená strava s dostatečným množstvím vlákniny může pomoci jeho vzniku předcházet. Je důležité se vyvarovat jídla, která zanechávají lepkavý film na zubech. A samozřejmě, vyhněte se kouření a pití kávy a červeného vína.

Teď když víte, jaké potraviny byste měli konzumovat a kterým se vyhnout, můžete si vytvořit zdravý jídelníček pro úsměv svých snů. A nezapomeňte, vždy je důležité konzultovat své stravovací návyky se zdravotnickým odborníkem, pokud jste si nejisti.

Při psaní tohoto článku mě dokonce napadlo, že bych mohla přijít s nějakým receptem na "anti-černý-zubní-kámen" jídlo. Co myslíte? Můj muž by možná protestoval, ale co na to říkáte vy? Pokud máte nějaké recepty, které by pomohly v boji proti černému zubnímu kameni, podělte se s námi v komentářích!

Napsat komentář

*

*

*