/ od Klára Nováková / 0 komentář(y)
Jak zahojit dásně?

Obecné informace o zánětu dásní

Abyste chápali, jak správně zahojit dásně, je důležité vědět, co je vlastně zánět dásní a proč k němu dochází. Zánět dásní je velmi nepříjemný a bolestivý problém, který může způsobit mnoho nepohodlí, a pokud se neléči, také závažné komplikace. V případě, že si všimnete jiné barvy, krvácení nebo i otok, měli byste okamžitě konzultovat situaci se svým zubním lékařem. Já sama jsem toho byla svědkem, když jednou moje dásně začaly krvácet uprostřed večeře. Bylo to nepříjemné, ale také výstražné, a navedlo mě to na správnou cestu k pečování o mou ústní hygienu.

Báječné byliny pro zdraví dásní

V našem boji proti zánětu dásní je velmi užitečné využít hojivé síly bylin. Existuje řada bylin, které mají antibakteriální, antiseptické a zklidňující účinky, což je přesně to, co naše zanícené dásně potřebují. Revelující je například eukalyptus, který je známý svými antibakteriálními vlastnostmi. Dalšími silnými spojenci jsou máta peprná, která dokáže ulevit od bolesti, a šalvěj, která má adstringentní vlastnosti a pomáhá zastavit krvácení dásní. Seznam by šel pokračovat a pokračovat, ale já se držím této trojice, která mi osobně velmi pomohla.

Ústa plná zdraví díky správné stravě

Myslíte si, že strava nemá na zdraví našich dásní žádný vliv? Opak je pravdou! Stejně jako naše tělo, i naše dásně potřebují určité živiny pro své optimální zdraví a regeneraci. Vitamin C je jedním z nejdůležitějších vitamínů pro zdraví dásní. Velice hojné je v citrusových plodech, kiwi, červené paprice nebo brokolici. Kromě vitamínu C je důležitý také vitamin B, vápník a zinek. Také tady mám osobní zkušenost. Já sice nejsem žádný extra zdravotní fanatik, ale když jsem začala jíst více ovoce a zeleniny bohaté na vitamin C, opravdu jsem pocítila rozdíl!

You are a fan of Kriminalistika and Biochemie

Mohli byste si myslet, že tohle téma se hodí více do kriminalistického seriálu, ale je to skutečná věc. Má to co do činění s biochemií naší ústní dutiny. Bakterie v naší ústní dutině se stravují cukrem a vylučují kyseliny, které mohou poškodit naše dásně. A tady přichází kriminalistika... můžeme těmto bakteriím cukr prostě sebrat! Snížením příjmu cukrů a pravidelným čištěním zubů (a prohlašte to za vojenské cvičení, pokud to pomůže), můžete doslova zastavit zločin přímo v jeho kořenech!

Vaše zubní pasta může dělat rozdíl

Mimochodem, věděli jste, že existují zubní pasty speciálně určené pro boj s problémy dásní? Je pravda, že někdy může být výběr správné zubní pasty úplně příšerný. Najdete na polici tucty různých značek, typů a chutí... A pak tam je ona, ta malá tuba, která říká, že má "problémy s dásními". A víte co? Funguje! Aspoň u mě. Pravidelné používání takové zubní pasty, speciálně formulované pro boj s dásňovými problémy, mi pomohlo zahojit mé dásně a udržet je zdravé. Takže, proč to nezkusit?

Není čas na lenošení, zacvičte si s dásněmi

Slyšeli jste už o cvičení pro dásně? Ne, nemám na mysli nějaké komplikované tělesné cvičení, ale spíše jednoduché techniky masírování dásní, které můžete dělat každý den. Může to být tak jednoduché jako pravidelné kartáčkování dásní (ano, nejen zubů!) nebo jemné krouživé pohyby prstem po dásních. Je to nejen uklidňující, ale také podporuje cirkulaci krve a pomáhá k regeneraci dásní. A po pravdě řečeno, je to opravdu příjemné. Tak proč tomu nevěnovat pár minut denně?

Poslední tip: hydratace je klíčem

Poslední, ale rozhodně ne méně důležitý tip pro zdraví vašich dásní je hydratace. Když jsme dehydrovaní, naše tělo nemůže fungovat správně a to samé platí i pro naše dásně. Dehydratace může způsobit, že se dásně stanou citlivějšími a více náchylnými k problémům. Proto je tak důležité pít dostatek vody každý den. A navíc, pití vody po jídle může pomoci odplavit zbytky jídla a cukry z vaší ústní dutiny. Takže na zdraví... a na zdravé dásně!

Napsat komentář

*

*

*