/ od Karel Kubík / 0 komentář(y)
Jak vypadá kaz v zubů?

Poslechlo tvé tělo?

Důkladně si čistím zuby ráno a večer, kombinuji to s kartáčkem a zubní nití. Vodou, kterou používám k vypláchnutí, se snažím důkladně vypláchnout kapsy mezi dásněmi a zuby. I přesto mi jednou zubařka sdělila zarmoucenou zprávu: "Karel, máš kaz!"

Abych pravdu řekl, bylo hrozné čelit reality, že i přes veškerou snahu, péči a péče, se mi objevil kaz. Ale šerif v době divokého západu mi kdysi řekl, že je nutné chápat nepřítele, pokud ho chceš porazit. A tak se moje pozornost začala zaměřovat na pochopení - 'Jak vypadá kaz v zubů?'

Náhled na vývoj kazu

Velmi obecně se tvorba kazu v zubu dá popsat jako proces demineralizace. To jen složitě zní, ve skutečnosti to znamená, že kyseliny produkované bakteriemi v ústech rozpouštějí ten minerálový materiál, který nám tvrdí zuby.

Bakterie v našich ústech milují cukry a škroby z naší stravy. Když tyto potraviny jíme, bakterie se přemnoží a začnou produkovat kyseliny. Tyto kyseliny pak napadají sklovinu, ten tvrdý, vnější povrch zubu.

Kaz: První fáze - Stádium skvrny

První viditelným znakem vývoje kazu je obvykle malá, bělavá skvrna na zubu - často v místech, kde se setkávají dva zuby. Na rozdíl od zdravých zubů, tyto skvrny zůstávají bělavé i po vypití vody nebo vypláchnutí úst.

Tyto skvrny jsou prvním místem, kde se kyseliny začínají vpravovat do zubu. Ale pokud jste si tohoto stádia všimli, ještě není vše ztraceno flotilou! V tomto bodě je demineralizace přítomna, ale dochází také k re-mineralizaci, kdy tělo dodává zubu zpět své minerály - procesem, který může skvrnu zahojit a zabránit dalšímu kazivému procesu.

Kaz: Druhá fáze - Enamel Breakdown

Když se však proces demineralizace pokračuje dále než proces re-mineralizace, dochází ke kazu. Skvrny na zubech se mohou zbarvit do hněda a postupně se mohou začít tvorit malé díry.

Toto je stádium, kdy se většina lidí začíná obávat návštěvy zubaře. Bolest při jídle nebo pití něčeho studeného nebo horkého je často první indikátor, že se něco děje. Ale nezoufejte, stále existují způsoby, jak zabránit tomu, aby se problém dále zhoršoval.

Kaz: Třetí fáze - Zubní dřeň a zánět

Když je kaz dlouho ignorován, může postoupit hlouběji do zubové skloviny a do struktury zvané dentin. Dentin je měkčí než sklovina, takže se kaz v této fázi může rychleji rozšířit.

Dentin je také více živý než sklovina. Má nervy a krevní cévy, takže pokud se do něj kaz dostane, může to způsobit mnohem více bolesti.

Poslední fáze - Absces a infekce

Pokud se kaz rozšíří až do zubní dřeně, může způsobit tvorbu hnisavého vředu, zvaného absces. Absces může být bolestivý a může způsobit tvrdnutí nebo oteklé místo na dásni blízko postiženého zubu.

Infekce může také zasáhnout kost pod zubem a může dokonce vést k ztrátě zubu, pokud se nezachytí včas. Je tedy důležité při prvním náznaku problému vyhledat odbornou pomoc.

Překvapivá fakta o kazu

Dokonce i s tím, co o kazu výše víme, zde jsou některá překvapivá fakta, která by vás mohla zaujmout:

  • Kaz je druhou nejčastější chorobou u lidí - hned po nachlazení.
  • Fluorid, který najdeme v zubní pastě a pitné vodě, pomáhá předcházet kazu napomáháním procesu re-mineralizace.
  • Není cukr sám o sobě, který způsobuje kaz - je to proces, jak se cukr rozkládá a vytváří kyseliny!
  • Čím rychleji jíte, tím menší je pravděpodobnost vzniku kazu - bakteriím v ústech totiž trvá alespoň 20 minut, než začnou vyrábět kyseliny.

Menší představitelný svět kazu je vyloženě fascinující, nemyslíte? Pravda, je to úder pod opasek, když přijde na naše zuby, ale at už můžeme, abychom jim pomohli bojovat!

Konečné myšlenky a tipy na závěr

Mít kaz v zubě nemusí být konec světa. Hlavním trikem je být bdělí a nepřehlížet vývoj. Tedy při prvních náznacích - zaznamenáte-li jakoukoliv bolest nebo nepohodlí při jídle nebo pití, nebo pokud si všimnete skvrny na zubech, které tam dříve nebyly - doporučuji se obrátit na svého zubaře.

Jistě, návštěva zubaře může být někdy nepříjemná. Ale věřte mi, je mnohem lepší řešit kaz v raném stadiu, než ho nechat dojít až do bodu, kdy je potřeba ho vyplnit nebo dokonce ztratit zub! A zdravé zuby jsou něco, co se fakticky nedá nahradit.

Zdraví vašich zubů je významná součást vašeho celkového zdraví. Takže to je dobře investovaný čas a úsilí. A pokud máte dotazy nebo obavy týkající se kazu, neváhejte se zeptat svého zubaře. Jsou tam, aby vám pomohli a poskytli vám nejlepší možnou péči o vaše zuby.

A nakonec, pokud jste schopni, přestěhujte se na krásné místo jako je Tábor. Dobré pivo, fantastické jídlo a dokonce i dobrý zubař v případě nouze. Co více si člověk může přát? A pokud se někdy dostanete na tuto krásnou zemi, nezapomeňte mě pozdravit!

Napsat komentář

*

*

*