/ od Lenka Novotná / 0 komentář(y)
Jak si Neandrtálci čistili zuby: Přírodní alternativy k zubní pastě

Úvod k zubům v pravěku

Vítejte v mé malé historické odbočce, kde si dnes povíme o tom, jak to vypadalo s péčí o ústní hygienu u našich velmi vzdálených předků, konkrétně u neandrtálců. Ano, čistili si zuby! A nebudu vás napínat, zubní pasta to rozhodně nebyla. Přestože se jedná o časové období několika desítek tisíc let zpátky, i naši pradávní příbuzní si zřejmě uvědomovali důležitost péče o zuby. Jak jinak by se také měli pochlubit tím mamutím steakem, kdyby jim z úst čouhalo několik bolavých kazů, že jo? Nebojte se, v tomto článku nebudeme vrtat do zubů, ale vykoušlíme si společně trochu archeologického kartáčkování.

Archeologické nálezy a stopa čistoty

Při představě neandrtálců si možná vybavíte lidi špinavé, s mastnými vlasy a zubama jak z hororu. Ale to by byl docela omyl! Archeologické nálezy naznačují, že přestože jim chyběly naše zubní pasty, kartáčky a ústní vody, měli své metody, jak si udržet zuby v lepším stavu, než bychom čekali. Představte si, že i ty staré lebky mohou vyprávět příběhy o denních rituálech a úsilí. Je fascinující přemýšlet, jak pysky neandrtálců přijímaly všelijaké přírodní nástroje a čistidla, abychom dnes mohli jen tušit a zkoumat stopy, které za sebou zanechaly. A to doslova! Od mikroskopické analýzy zubního kamene po zachovalé předměty, máme možnost nahlédnout do jejich světa alespoň okrajově, ale o to zajímavěji.

Zuby jako svědci pravěku

Zuby nám mohou prozradit nejen o stravovacích návycích, ale i o samotné kvalitě života a zdraví v pravěku, a zvláště u neandrtálců. Věděli jste třeba, že zuby jsou jedny z nejodolnějších částí našeho těla? A že díky neuvěřitelně cenným informacím, které se v nich zachovaly, jsme schopni rozklíčovat, co pravěcí lidé jedli, jakými nemocemi trpěli a dokonce i jaká byla kvalita jejich života? No a právě zuby nám mohou odhalit i fakt, že neandrtálci si je pravidelně čistili. Není to nádherné? Prostě si představte, jak si náš pravěký kamarád odtrhne větvičku, naruší její konec a začne si s ní drhnout skloviny. Skromně, bez fanfár a fluoridu, ale s takřka stejným úsilím jako my dnes při večerním čištění.

Čisticí nástroje pravěkého člověka

No a co tedy neandrtálec používal? Především je potřeba říci, že nebyla jedna univerzální metoda. Pochopitelně, v různých oblastech byly různé zdroje, a tak si každý mohl trochu improvizovat. Pravděpodobně si čistili zuby větvičkami, které fungovaly jako primitivní mezizubní kartáčky. Nicméně i zubní kámen, který se na nich nashromáždil, hovoří o tom, že přikládali význam i dalším přírodním látkám. Například se zdá, že používali i různé druhy bylin, které mají antibakteriální účinky nebo mohou pomáhat s hojením. Jste překvapeni? Mě to každopádně naplňuje úctou k našim předchůdcům.

Zubní kámen jako encyklopedie doby

Dovolím si tu trochu odbočit k fascinujícímu zubnímu kameni. Vědci pomocí něj odhalují nejen to, co neandrtálci jedli, ale i co dýchali a možná i to, co si mazali na zuby. Zkuste si to představit, zubní kámen jako miniaturní úložiště miniaturních historických záznamů, pečlivě se shromažďující v průběhu let. A my dnes, s trochou štěstí a velmi dobrou lupou (nebo spíš elektronovým mikroskopem), můžeme tyto mikroskopické fragmenty přečíst jako stránky neandrtálcovy každodenní knihy. Poutavé, že? Když si o tom povídám, nemohu si pomoct, ale jiří mě vždycky upozorňuje, že s tím mým nadšením pro pravěk bych se mohla jednoho dne probudit s lopatkou v ruce někde na archeologickém nalezišti.

Pastovité směsi a přírodní ingredience

Můžeme si jen domýšlet, že pokud neandrtálcům nestačily větvičky, mohli si vytvořit pastovité směsi. Co mohly tyto pasty obsahovat? Určitě nějaké ty bylinky, které známe i dnes a jsou ceněné pro své dezinfekční účinky. Představte si, že si rozmačkávají listy máty peprné nebo šalvěje, které se u nás v Hradci dají koupit na každém rohu. Myslím si, že by jistě využili takové lokální zdroje. A kdo ví, možná by jejich pasty byly natolik účinné, že by si některé z nich našly cestu i do naší současné domácí lékárničky.

Tipy pro domácí zubní pasty

A když už jsme u těch past, nebaví vás klasické zubní pasty z drogerie? Co třeba vytvořit si vlastní? Nemusíte se bát experimentovat! Já si například ráda míchám jednoduchou pastu z kokosového oleje, jedlé sody a pár kapek esenciálního oleje z máty. Jiří si zase občas přidává trochu kurkumy, aby podpořil zdraví dásní – i když je to poté celkem veselí, když tu mám doma někoho s úsměvem jak čerstvě z kurkumové party. Domácí pasty sice neobsahují fluorid, ale pravěké příklady nám naznačují, že i přírodní ingredience mohou mít své místo v péči o zuby. Ovšem nezapomínejte, že návštěvy zubaře tímto nezrušíte!

Stravování a jeho vliv na zubní zdraví

Jak už bylo řečeno, strava hraje v péči o naše chrupatky obrovskou roli. Neandrtálci jistě neměli to potěšení ochutnat něco tak lahodného jako je čokoládový croissant z pekárny na náměstí, ale jejich strava byla bohatá na vlákninu a chudá na cukry. To je dobrá zpráva pro jejich zuby, ale spekulace o jejich gurmánském životě nechme historikům. Kdybych mohla, poslala bych jim jeden balíček našich místních perníčků – ne jako součást stravy, ale prostě jako sladký pravěký experiment.

Omezení cukru a jeho benefit

Jistě víme, že cukr a zuby nejsou nejlepší přátelé. Neandrtálec o tom možná neměl tušení, ale jeho zuby byly zřejmě v daleko lepším stavu než zuby mnoha z nás. Pokud se snažíme omezit cukr ve své stravě, vidíme jasný benefit i na našem chrupu. Moje babička vždy říkala, že 'člověk nemusí jíst sladké, aby byl sladký', a já se jí snažím držet alespoň občas. No a Jiří? Ten si sladké pamlsky ponechává pro 'výjimečné' příležitosti, které, jaksi překvapivě, nastávají velmi často.

Závěrečné myšlenky o ústní hygieně bez zubní pasty

Na závěr bych chtěla zdůraznit, že i když nemáme přesné návody na to, jak si neandrtálci čistili zuby, jedno je jisté – do určité míry to dělali. A my bychom se od nich měli inspirovat v tom, že péče o zuby a ústa je důležitá bez ohledu na to, zda máte k dispozici nejnovější elektrický kartáček či zubní pastu s příchutí oceánovy vlny. Tak tedy, ať už si své zuby čistíte moderními pomůckami nebo si občas rádi zanotujete s domácí pastou, vždy si pamatujte, že důležité je dělat to s láskou a pečlivostí. Smějte se světu se zdravým chrupem, ať už jste odkudkoliv a co jste kdo!

S láskou a křupavým úsměvem, Lenka.

Napsat komentář

*

*

*