/ od Věra Mrázková / 0 komentář(y)
Jak se zbavit kazu bez vrtání?

Začneme u základů: Prevence

Nemusíte být zubním lékařem abyste pochopili, že klíčem k jakékoliv lékařské péči, včetně péče o naše zuby, je prevence. Habitemuslánín naše zdraví a každý by měl mít zdraví zubů jako absolventní prioritu. Proč bychom čekali na vývoj zubního kazu, když ho můžeme účinně zabránit? Moje kočka Mimi má velice specifické čištění zubů každý večer. Když vidím, jak jí to dělá dobře, připomíná mi to, že máme možnost pečovat o naše zdraví, včetně zdraví našich úst.

Prevence karie zahrnuje vše od správného čištění zubů, stříhání zubních nití, omezení příjmu cukru a pravidelných návštěv zubního lékaře. Pamatujte, každá drobná změna, kterou uděláte v péči o vaše zuby, může mít významný dopad na vaše celkové zdraví zubů.

Ústní voda: není všechno zlato, co se třpytí

Slovo "ústní voda" může vyvolat obrázky svěžího dechu a bílých zubů, ale ve skutečnosti ne všechny ústní vody jsou vytvořeny stejným způsobem. Některé ústní vody skutečně mohou způsobit více škody než užitku, pokud jde o zubní kaz, takže je důležité vědět, jaké typy ústní vodě dávat přednost. Patřím mezi ty, kdo se v mládí naučili tvrdou lekcí. Myslel jsem, že čím intenzivnější chutí ústní voda, tím lépe bojuje proti zubnímu kazu. Naučil jsem se, že to není pravda a od té doby jsem trvale přešla na jemnější, méně násilné varianty.

Doporučuji vyhledat ústní vody s obsahem fluoridu pro boj proti kazom. Fluorid je známý tím, že pomáhá posílit sklovinu zubů a zabraňuje tvorbě zubních kazů. Rovněž se vyhněte ústním vodám s velkým množstvím alkoholu, který může podráždit ústní sliznici a může nakonec vyvolat zánět.

Zubní pasta proti kazům: Je lepší, než myslíte

Zubní pasta, to je něco, co by mělo být v každé domácnosti. Je to taková ta základní potřeba, kterou mnoho z nás bere jako samozřejmost, ale jste si jistí, že používáte tu pravou? Existuje mnoho druhů zubních past, některé jsou určené pro citlivé zuby, jiné pro bělení zubů, ale dnes se zaměříme na zubní pasty určené pro prevenci zubního kazu.

Jako první tip na potlačení zubního kazu, hledejte zubní pasty s vysokým obsahem fluoridu. Fluorid se osvědčil jako látka, která může zastavit a dokonce i vracet počáteční stádium zubního kazu. Pokud se vám nelíbí chuť zubní pasty s fluoridem, hledejte ty, které obsahují xylitol, který také působí jako bariéra proti zubnímu kazu. Baví mě zkoušet různé chutě a značky, takže to může být také způsob, jak udělat čištění zubů trochu zábavnější.

Profesionální péče: pravidelné kontroly a fluoridové aplikače

Bez ohledu na to, jak se doma snažíme o preventivní péči o naše zuby, profesionální pohled zkušeného dentálního hygienika nebo zubního lékaře není něco, čemu bychom měli vyhýbat. Jejich odborné zkušenosti, vysoce kvalitní vybavení a komplexní péče nemohou být nahrazeny výběrem vhodné ústní pasty nebo vody. A já toho docela dost vím, protože jsem v mládí bojovala s menší zubní fobií. A hádejte, co? Nakonec pro mě každý zubní lékař nese nálepku hrdiny!

Pravidelné kontroly můžou identifikovat problémy dříve, než se stanou vážnými. Fluoridové aplikace prováděné v zubní ordinaci mohou posílit zuby a zlepšit jejich odolnost vůči kazu. Pokud máte rádi pocit čistých, profesionálně vyčištěných zubů (a kdo by neměl?), pravidelné návštěvy stomatologa by měly být vaším druhým domovem!

Věděli jste, že pravidelné návštěvy zubního lékaře mohou zachránit nejen vaše zuby, ale také vaši peněženku? Brzké zjištění jakýchkoliv problémů může znamenat méně nákladnou léčbu v budoucnu. Takže pokud jste jako já a milujete dobré slevy, pak si pravidelné návštěvy u zubaře zařaďte do kalendáře!

Na závěr...

V ideálním případě by naše ústa měla být bez kazu a bez dalších zubních problémů. Ale žijeme ve skutečném světě, kde cukr, káva a těžké dny způsobují našim zubům škody. Dokonce i moje sladká Mimi, i když nejí čokoládu a nekouří, potřebuje správnou péči o své zuby - a my taky. Věřte mi, cesta k zdravým zubům bez kazu může být mnohem jednodušší, než si myslíte.

Na konci dne je klíčem k minimalizaci potřeby vrtání zubů prevence karie. Udržujte své zuby čisté, omezte příjem cukru, pravidelně navštěvujte zubního lékaře, vyhněte se ústním vodám s vysokým obsahem alkoholu a vyberte si správnou zubní pastu. Jednou se také můžete dostat do situace, kdy budete svému zubnímu lékaři vděčni, stejně jako já. A když přijde na zuby, věřte mi, raději budete děkovat než litovat.

Napsat komentář

*

*

*