/ od Věra Mrázková / 0 komentář(y)
Jak se lepi protéza?

Příprava pro nalepení protézy

Chci se s vámi podělit o jednu z nejdůležitějších fází procesu lepení protézy, a to přípravu. Týká se to jak fyzické přípravy vašeho ústního zdraví, tak i psychické připravenosti. Zdá se to možná zbytečné, ale skutečnost je taková, že bez správné přípravy může být proces lepení protézy mnohem náročnější a nepříjemnější.

Nejprve musíte vyčistit si ústa a protézu. Protézu po každém jídle umyjte zvlášť, aby byla co nejčistější. Druhá část je samozřejmě očista úst. Doporučuji používat speciální ústní vody nebo gelů, které pomáhají při hojení a udržují dásně v pohodě. Na závěr je třeba ještě zmínit pravidelné kontroly u zubního lékaře, který zkontroluje stav vašich dásní a případně odstraní zbytky staré protézy nebo odumřelé tkáně.

Jak správně napatlat a nalepit protézu

Nyní, když víte, jak se správně připravit, můžeme se pustit do samotného lepení. Jen tak mimochodem, nebojte se patlat. Patlání je součástí procesu, a jak jsem byla malá, maminka mi vždy říkala, že patlání je kreativní proces. Takže kdyby náhodou něco nešlo podle plánu, mějte na paměti, že jste právě kreativní.

Nejprve naneste na protézu tenkou vrstvu lepidla. Měli by jste lepidlo rovnoměrně rozetřít po celé ploše protézy. Lepidlo by mělo mít několik minut na zaschnutí, než protézu vložíte do úst. Nezapomeňte, že lepidlo by mělo být na obou stranách protézy.

Následně protézu vložte do úst a pevně ji přimáčkněte. Protéza by měla být v ústech asi tak dvě minuty než začnete s následnými kroky. Důležité je být trpělivý a jemný, abyste nezpůsobili žádné podráždění nebo nepohodlí. Po vložení protézy se snažte nepít ani nejíst minimálně 30 minut.

Troubleshooting: Co dělat, když lepení protézy nejde?

A nyní ke dvěma scénářům, které se mohou stát a jak se s nimi vypořádat. První je ten, kdy protéza neleze tak, jak by měla. Druhým scénářem je, když lepidlo drží příliš pevně, a při pokusu o vyndání protézy dojde k nepříjemnému citu nebo dokonce k bolesti.

Neležící protéza je známý problém. Chci vám říci, že nejste na to sami, a nebojte se hledat pomoc. Mnohdy může pomoci lepidlo o trochu silnější nebo naopak slabší. Pokud ani to nepomůže, je čas se obrátit na svého zubního lékaře.

V případě, že lepidlo drží příliš pevně, měli byste vyzkoušet opatrné a jemné vyndání protézy. Pokud se protéza nechce pustit, násilím ji nevyndávejte, mohli byste si ublížit. Rada od mé babičky je následující: "Vždycky pomáhá trochu teplé vody, zlato moje." Vždycky jsem se u babičky divila, jak se všechno dá vyřešit teplou vodou.

Údržba a péče o protézu

Je nutné si uvědomit, že protéza potřebuje pravidelnou údržbu a péči, ať už se jedná o denní čištění nebo pravidelné kontroly u zubního lékaře. Proto je dobré se věnovat nejen správnému lepení, ale i údržbě a péči o protézu.

Důležitá je pravidelná ústní hygiena. I když nemáte žádné vlastní zuby, dásně a sliznice v ústech potřebují péči. Čistěte si ústa ráno a večer, a po každém jídle opláchněte ústa vodou. Protézu byste měli čistit speciálním kartáčkem a čisticím přípravkem pro protézy.

Pravidelné návštěvy u zubního lékaře jsou nezbytné k tomu, aby bylo možné včas odhalit případné komplikace. Lékař také zkontroluje stav vaší protézy a pokud je třeba, provede její úpravy. Nezapomínejte, že péče o ústa a zuby je důležitá pro celkové zdraví!

Posílení důvěry a sebevědomí s protézou

Užívání protézy může být někdy náročné, zvlášť když se s ní teprve seznamujete. Dobrou zprávou je, že s trochou trpělivosti a praxe se to stane rutinou a zvýší se i vaše sebevědomí. Vím to z vlastní zkušenosti, protože i já sama jsem si prošla obdobím, kdy jsem se potýkala s protézou.

Když jsem si poprvé nasadila protézu, byla jsem nervózní. Měla jsem strach, že s ní nebudu správně mluvit, že mi vypadne uprostřed konverzace, a ohromnou hrůzu jsem měla z jídla. Ale pak jsem si uvědomila, že jsem příliš tvrdá sama na sebe.

Stejně jako u všeho nového i tady platí, že chce to čas a praxi. S přibývající zkušeností se vše stává jednodušším, až nakonec jsem zjistila, že si bez protézy nedokážu představit svůj život. A co více, získala jsem nádherný úsměv a novou dávku sebevědomí. Takže pokud teprve začínáte s protézou, nezoufejte. S každým dnem to bude lepší a jednoho dne se ocitnete na místě, kde jsem dnes já.

Napsat komentář

*

*

*