/ od Klára Nováková / 0 komentář(y)
Jak dlouho bolí Moudrák?

Porozumění Moudráku

Popravdě, jako každý jiný zub, i moudrový zub je naše tajemství. Jak a proč se vůbec objevuje, to ani teď nemám jasno. Co víme, je, že většinou se objevuje někde mezi 17. a 25. rokem věku a je to poslední ze série permanentních zubů, které vyrostou. Tím, že je tak pozdě na scéně, občas nemá dostatek místa a způsobuje potíže. Pamatujte, že moudrový zub je jako ten poslední příchozí na párty, který se snaží zapadnout do plného obýváku a násilně se tlačí na sedačku, na které už nezbývá místo.

Pro mě, coby někoho, kdo se v mládí staral více o chomíka Bublinu než o vlastní zuby, byla tato situace bojem. Ale bolest, která s tím přišla byla bojem na zcela nové úrovni. Znáte ten pocit, když na vás nespadne jen sedačka, ale rovnou celý nábytek? To je přesně ten pocit, když se probouzí moudrák.

První Známky a Symptomy

Bolest moudrých zubů je něco, co si většina z nás nejspíše prožila. Jak ale poznat, že přichází? Zpočátku se objevují lehké nepříjemnosti v oblasti zadní části úst, někdy doprovázené otoky. Mohlo by vás také trápit bolesti hlavy nebo bolest v krku. Jestliže se vám zdá, že trpíte tímto, doporučila bych vám navštívit zubního lékaře. To je jeden ze způsobů, jak předejít ještě větší bolesti a nepohodlí.

Já od začátku věděla, že se mi moudrák probouzí. Cejchal jsem bolest a otok v rohu úst a snažila jsem se si říct, že je to jen chuť na zmrzlinu. Ale mé ústa mi jasně řekla, že byli na nějaké párty, kterou bych nerada zmeškala.

Jak Dlouho To Bolí?

Jestliže se ptáte, jak dlouho to bude bolet, je to trochu jako se ptát, jak dlouho trvá párty. Záleží to na hostiteli. Někdy je to okamžik, kdy se moudrový zub probouzí a řekne si, že si užil dost. Jiné situace si vyžádají delší dobu. V mé případě to byla dlouhodobá zkušenost; moudrý zub si užíval svou párty tak dlouho, jak jen mohl. Ale obecně se dá říct, že bolest a nepohodlí způsobené rostoucím moudrým zubem mohou trvat od několika dní až po několik týdnů.

Vím, že to není odpověď, kterou byste chtěli slyšet. Ale věřte mi, že i když to může být těžké, existují způsoby, jak to zvládnout, a možná i nějaké způsoby, jak si to užít. Ať je to jakákoli párty, vždy je tam nějaký nachos.

Co Dělat, Když Bolí Moudrový Zub?

Když mě začal bolet moudrý zub, udělala jsem to, co asi většina z nás v takové situaci. Vzala jsem si overenky a cukríky a doufala, že se to zlepší. Pro mě, ještě předtím než se mi podařilo se dostat na kontrolu, mi trochu pomohly léky proti bolesti a led, který jsem si přikládala k tváři. Ale také změna stravy a pití hodně vody mě zachránilo.

Důležité je uvědomit si, že toto jsou jen dočasné opatření. Nejlepší je navštívit zubního lékaře, jakmile to bude možné. Budou vědět, jestli je potřeba moudrák odstranit, nebo jestli je možné ho nechat na jeho párty a počkat, až si odtáhne sám.

Odstranění Moudrých Zubů

Operace moudrého zubu nemusí být tak hrozivá, jak si možná myslíte. Ve skutečnosti je to celkem jednoduchý proces, který obvykle trvá méně než hodinu. Po operaci je důležité dodržovat všechny pokyny lékaře pro péči o dásně a zuby, aby se zamezilo infekci a urychlilo se hojení.

Pro mě byla operace báječná. Jakmile byla párty u mě doma konečně u konce, cítila jsem se fantasticky. Ale duch té párty se držel ještě pár dní. Trvalo to nějaký čas, než jsem se zotavila, ale nakonec jsem byla šťastná, že jsem to udělala.

Péče o Moudrový Zub Až do Konce Párty

Někdy mohou být moudráky zachovány, pokud nepůsobí potíže. Je potřeba je čistit stejně pečlivě jako ostatní zuby a pravidelně je kontrolujte u zubního lékaře. Ale pokud začnou působit problémy, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc.

Jestliže se cítíte, že máte v ústech párty, kterou byste raději nestáli, neváhejte a požádejte o pomoc. Vím, že to může být těžké, ale nakonec budete šťastní, že jste to udělali. Ať už jde o párty, kterou organizuje váš moudrý zub, nebo jen obyčejnou návštěvu u zubního lékaře, pamatujte, že vždy je tam nachos - ať už metaforický nebo doslovný. Protože v konci dne je to všechno o tom, jak si užíváme život, ať to bolí, nebo ne.

Napsat komentář

*

*

*