/ od Jana Hrušková / 0 komentář(y)
Dentální zrcátko: Nástroj, který by neměl chybět ve vaší koupelně

Dentální zrcátko: Co to je?

Jste si vědomi, co je to dentální zrcátko? Jestliže ne, buďte bez obav, nejste sami. Dentální zrcátko je malé zrcadlo na dlouhém rukojeti, které zubaři používají k prohlídce dutiny ústní. Volně přeloženo, dentální zrcátko je zubní zrcátko. A proč by mělo být dentální zrcátko součástí vaší vlastní koupelny, se dozvíte v následujících řádcích!

Proč je dentální zrcátko užitečné?

A teď k podstatě věci. Pavel, můj manžel a úžasný zubař, mi jednou řekl: "Jano, zdravé zuby nejsou jen o bělící pastě a metallizovaném kartáčku". A znáte to, když partner něco řekne s takovou vážností, že to víte, jedná se o věc životní důležitosti. A ano, Pavel měl pravdu. Protože zubní kartáček a zubní pasta jsou skvělé, ale nejsou to všechno.

Dentální zrcátko je nástroj, který nám umožňuje vidět skryté části úst, které běžným způsobem nevidíme. Je to jako malý špion ve světě naší ústní dutiny, který nám umožňuje sledovat, co se děje za zákulisí. A my všichni víme, že to, co se děje za zákulisí, může být někdy opravdu zajímavé!

Jak dentální zrcátko používat?

Je to jednoduché! Stačí si ho umístit do úst a dívat se na místa, která bychom jinak neviděli. Ale pozor! Stejně jako u všeho, i zde platí, že méně je někdy více, neměli bychom být příliš horliví a riskovat poškození dásní nebo tvrdých tkání. I když to může být lákavé, měli bychom si pamatovat, že nejsme zubaři (pokud ovšem nejste!), takže opatrnost je na místě.

Pravidelně si kontroluji ústní dutinu se zrcátkem. Zvláště po dnech, kdy jsem měla chuť na sladké. A i když to Pavel neví, je mi to tak trochu nejlepší kamarád. Tichošlápek, který mi pomáhá dbát na zdraví zubů a dásní, aniž by mi kázal.

Dentální zrcátko a jeho výhody

Je jasné, že zdravé zuby jsou základem zdravého úsměvu. A dentální zrcátko je prostě „must-have” pro každého, kdo chce dbát na své zuby. Kromě kontroly místa, která jsme nikdy neviděli, může dentální zrcátko pomoci odhalit i některá skrytá onemocnění, která bychom jinak nepoznali.

Jako když jsem jednou díky dentálnímu zrcátku objevila malou černou tečku na zadní straně jednoho z dalekých zubů. Pokud bych neměla dentální zrcátko, pravděpodobně bych o tom nějakou dobu nevěděla a mohlo by dojít k vážnému problému. Ale díky tomuto malému hrdinovi jsem objevila kaz včas!

…a jeho potenciální nevýhody

Samozřejmě, jako u všeho, i u dentálních zrcátek mohou existovat potenciální nevýhody. Například, pokud si myslíte, že díky němu můžete nahradit regulérní návštěvy zubaře, pak se mýlíte. Dentální zrcátko je skvělý doplněk vaší ústní hygieny, ale nikdy by neměl nahradit odborný dohled.

Vždyť já sama se snažím navštívit Pavla v jeho ordinaci alespoň jednou za půl roku, i když s ním sdílím postel. Takže pokud si myslíte, že vás zrcátko ušetří návštěvy zubaře, pak vás musím zklamat. Ale pokud jde o zdraví vašich zubů a dásní, jsem si jistá, že tuto malou námahu stojí za to vydržet.

Napsat komentář

*

*

*