/ od Tomáš Novotný / 0 komentář(y)
Co je kořen zubu?

Úvod do anatomie zubu

První věc, na kterou musíme odpovědět, je ta základní: Co je to vlastně zub? Že je to něco, co nám pomáhá kousat a žvýkat jídlo, to je jasné. Ale co to je z hlediska anatomie? No, zub je orgán, který se skládá z korunky, krčku a kořene. Pokud si na moment představíte, jak by vypadal řez zubem, korunka by byla vidět na vrchu, krček by spojoval korunku a kořen a kořen by byl ukryt v dásni a čelisti. Ale abychom pochopili, jak to všechno funguje, musíme se výše.

Kořen zubu - kde to všechno začíná

Kořen zubu, to je ta část, kterou normálně nevidíme, protože je ukryta hluboko v naší dásni a čelisti. A právě do kořene zubu vedou důležité žíly a nervy, které nutí náš zub k životu. Bez těchto krevních cév a nervů by naši zuby byli v podstatě jen mrtvými kusy kosti v našich ústech. Takže kořen zubu, pokud to chcete vidět tak, je "místo vstupu" pro život do zubu.

Struktura kořene zubu

Ještě než se vypravíme do hloubi kořene zubu, je důležité pochopit, jak je kořen zubu uspořádán. Kořen zubu je pokryt cementem - to je ten druh kosti, který tvoří vnější vrstvu kořene. Pod cementem je dentin, který je hlavní strukturou zubu a tvoří většinu zubu. A uvnitř dentinu je důležitá dutina, která obsahuje zubní miazgu, jež je složená z cév a nervů.

Zubní miazga - život zubu

Zubní miazga, která je součástí kořene zubu, je skutečným centrem našeho zubu. Díky ní zuby nejen že "žijí", ale také reagují na vnější podněty, jako je například teplo nebo chlad. Cévy přinášejí živiny a kyslík, které zub potřebuje k tomu, aby mohl fungovat. Nervy, které také patří do zubní miazgy, jsou zodpovědné za to, že cítíme bolest, když máme zubní kaz nebo když nám někdo jde na zub s vrtáčkem v ruce.

Kořeny zubů a jejich typy

Ne všechny zuby v naší ústní dutině mají stejný počet kořenů. Zatímco naše řezáky a přední špičáky mají obvykle jediný kořen, premoláry (druhý a třetí zub od středu) mají obvykle dva kořeny. A naše moláry, známé také jako stoličky, mohou mít až tři kořeny! Je to zvláštní, že? Ale dává to smysl, když si uvědomíte, jakou zátěž naši moláry musí unést při žvýkání tvrdých potravin.

Zubní kaz a kořeny zubů

A teď k té nepříjemné části. Jak asi víte, zubní kaz je nemoc, která postihuje zubní tkáň a může nakonec vést k poškození zubu až do takové míry, že je třeba ho vytrhnout. Pokud se kaz dostane až do kořenů zubu, může to být velmi bolestivé a může se stát, že odstranění zkaženého zubu je jedinou možnou volbou.

Kořenová léčba

Je ale nějaká cesta, jak zachránit zub, pokud se kaz dostane až do kořene? Ano je, a jmenuje se kořenová léčba. Pokud jste někdy slyšeli příběhy o "vyvrtání" zubu, pravděpodobně to byla kořenová léčba. Během této procedury zubař odstraní zkaženou zubní tkáň, včetně zubní miazgy z dutiny v kořeni. Pote se dutina vyplní a zub se uzavře, aby se zabránilo další infekci.

Tipy na prevenci problémů s kořeny zubů

Nikdo nechce mít problémy se zuby, a proto je důležitá prevence. Pravidelné čištění zubů, návštěva zubaře, vyhýbání se sladkostem... to vše jsou základní tipy, které by nám měly pomoci udržet naše zuby a jejich kořeny v co nejlepším stavu.

Koncové poznámky o kořenech zubů

Nic není tak jednoduché, jak se zdá na první pohled, a zuby nejsou výjimkou. Teď už víte, že kořen zubu je skutečným centrem života zubu a že si zaslouží stejnou pozornost jako korunka zubu, kterou vidíme. Tak do toho - ukažte svým zubům, jak moc o ně pečujete!

Napsat komentář

*

*

*