/ od Jan Novák / 0 komentář(y)
10 způsobů, jak předcházet počínajícímu zubnímu kazu

10 způsobů, jak předcházet počínajícímu zubnímu kazu

Bij pravidelně do štítů

Známý anglický přísloví říká: "An apple a day keeps the doctor away." Ale vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se objevilo další přísloví: "Twice a day brushing keeps the dentist away." Víte, jak mám rád jazykové hříčky, že? Každopádně, ať už tohle přísloví existuje nebo ne, doporučení je jasné: Pravidelné čištění zubů je základním krokem k tomu, aby naším ústním dutinám vládlo zdraví.

A v čem je ten fígl? Přece v četnost. Minimálně dvakrát denně, ráno a večer. Je pravda, že občas jsem si čas od času zapomněl čistit zuby a to je ok, nejsme dokonalí, ale pravidelnost je důležitá. Dobrá zpráva je, že čím déle dodržujete tento režim, tím snadněji se stane součástí vašeho ranního a večerního rituálu.

Vyzbrojte se správnou výzbrojí

Se všemi zuby, které mi zůstaly (a víte, že jsou to právě ty, které jsem si nejlépe vyčistil?), jsem si uvědomil, jak důležité je mít správnou výzbroj.

Co tím myslím? Začíná to s dobrým kartáčkem na zuby. V této době máme to štěstí, že máme na výběr z velkého počtu druhů a značek. Elektrický, manuální, s měkkými nebo tvrdými štětinami, všemožné velikosti, formy, barvy, s postavičkami pro děti...prostě je z čeho vybírat. A pak je tu zubní pasta. Ta by měla obsahovat fluor, který posiluje zubní sklovinu a pomáhá chránit zuby před kazem.

Technika je důležitá

Tak jako v každé bitvě, i v té ústní je důležitá technika. Jak říkával můj děda, i se sekerou je těžké dřevo štípat, pokud neumíte správně sekát.

Takže jak na to? Čistíme zub za zubem, z jedné strany na druhou, z vrhu dolů a z dolu nahoru. A nezapomínejme ani na jazyk a dásně, ty také potřebují naši péči. Já vždycky říkám, že si vlastně čistím celá ústa, nejen zuby. Proč bych totiž zanedbával jazyk, když i on mi pomáhá vychutnávat si ty všechny lahodné chutě, které miluji?

Pozor na potenciální nebezpečí: Cukr a kyseliny

Během této bitvy se nemůžeme podceňovat svého nepřítele. Ten se v našem případě jmenuje cukr. Cukr je jako malý útočník, který vniká do našich úst a dovolí bakteriím na zubech vytvářet kyseliny.

Ty pak napadají zubní sklovinu a tím vzniká zubní kaz. Proto je potřeba omezit cukrovinky a šťávy s vysokým obsahem cukrů. Ale nejenom cukr je zkrátka nepřítelem našich zubů, jde také o konzumaci různých druhů jídel a nápojů, které obsahují kyseliny, jako je sodovka, víno, ovoce a určité druhy zeleniny.

Jedz zeleninu jako králík

Další tip, který můj kamarád zubař říká je: "Budete potřebovat ty zuby, pokud chcete jíst jako králík." Co tím myslí? Myslí tím, že potřebujete jíst zeleninu.

Zelenina je totiž zdrojem vlákniny a vlákna pomáhají udržovat zdraví zubů a dásní. A navíc, když žvýkáte zeleninu, automaticky se v ústech produkuje více slin. A sliny jsou jako tajný agent James Bond úst - pomáhají neutralizovat kyseliny, odstraňovat potravu a zároveň poskytují prospěšné látky pro zuby.

Vypij to!

A teď řeknete - "Jan, co má pití společného se zubním kazem?" Odpověď je jednoduchá. Kromě potravy je i pitný režim důležitý pro zdraví našich zubů.

Samozřejmě mám na mysli pití vody. V našem těle se voda podílí na mnoha funkcích a jednou z nich je i produkce slin. Jak jsem již zmínil, sliny jsou nezbytné pro zdraví našich zubů. Kromě toho, když pijeme vodu, pomáháme vyplavovat z úst zbytky jídla, které by mohly způsobovat problémy.

Neboj se zubaře

Vím, většina z nás má strach z chodit k zubaři. Ale věřte mi, je to důležité. Dokonce bych to označil jako jednu z klíčových částí péče o zuby.

Proč? Protože i když se o zuby staráme jak se patří, je potřeba pravidelných kontrol. Zubař vidí věci, které my nevidíme. Zjistí díky svým nástrojům, jestli se nám někde nezačíná tvorit kaz, jestli nemáme zánět dásní nebo jiný problém. A pokud ano, tak to díky pravidelným kontrolám odhalí dříve, než dojde k vážnějším problémům.

To samozřejmě platí i pro mě. I já jsem měl strach z zubaře. Při mém posledním návštěvě jsem ale překonal svůj strach a teď je to o.k. V dnešní době je navíc zubní lékařství na takové úrovni, že většina věcí opravdu nebolí. Takže pokud jste jako já a trochu se toho bojíte, myslím, že byste měli svůj strach překonat a jít na kontrolu. Máte to za sebou a můžete si oddechnout.

Vidíte, jak jednoduché to je? Tedy, jednoduché možná na slovech, ale když to napíšete do praxe, vyžaduje to určitou dávku sebedisciplíny a práce. Ale stojí to za to. Vaše zuby vám za to budou vděčné a vy budete moci i nadále jíst všechno, co máte rádi. Bez zubního kazu.

Napsat komentář

*

*

*