/ od Jan Novák / 0 komentář(y)
Křivé zuby: mýtus nebo realita?

Co je to křivé zuby?

Ať to přiznáme nebo ne, všichni křivých zubů někdy v životě zažijeme. Křivé zuby jsou trochu šikovné malé darebáky. Překazí nám úsměv na fotografii, způsobí nepříjemné situace při večeři a dokonce mohou způsobit bolest. Ale co je to vlastně křivé zuby? Křivé zuby jsou stav, kdy zuby nejsou v pravém či rovném uspořádání v ústech. Tento stav může zahrnovat překřížení, kroucení, přehnutí nebo dokonce zuby rostoucí do špatných míst.

Proč jsou zuby křivé?

Sama jsem měl v dětství křivé zuby. Příčinou mého problému bylo příliš těsné místo pro zuby v mém dolním chrupu. Můj zubař mi řekl, že se to stává, když děti příliš brzo přijdou o mléčné zuby, a pak jsou nové zuby příliš velké na to, aby se vešly do malého prostoru. To není jediná příčina křivých zubů. Mohou být způsobeny taky dědičností, přetrvávajícími návyky z dětství, jako je sání palce, nebo úrazy a zranění.

Různé druhy křivých zubů

Není to jen o tom, že jsou zuby křivé, ale také o tom, jak jsou křivé. Existuje několik typů křivých zubů a každý z nich má vlastní specifické problémy. Například "předkus" je stav, kdy horní zuby pokrývají dolní zuby příliš mnoho. Na druhou stranu "podkus" je, když dolní zuby pokrývají horní. "Křížový skus" je stav, kdy horní zuby nedokáží správně zapadnout do dolních zubů. Existuje také "otevřený skus", který je situace, kdy horní a dolní zuby nic nesetkávají, když je ústa zavřete.

Vliv křivých zubů na zdraví

Ale vraťme se k mýtu. Je pravda, že křivé zuby mohou mít negativní dopad na naše zdraví? Ano, je to pravda. Křivé zuby mohou způsobovat řadu problémů, od obtíží s čištěním zubů až po potíže s žvýkáním a mluvením. Mohou také způsobovat únavu čelisti, bolesti hlavy a dokonce i potíže se spánkem.

A jak se dají křivé zuby napravit?

Pokud máte křivé zuby, nemusíte zoufat. Existuje mnoho možností, jak si s nimi poradit. Prvním krokem je jít na konzultaci se specializovaným zubařem - ortodontem, který může navrhnout nejlepší plán léčby pro vaši situaci. Můžete si vybrat mezi klasickými rovnátky, které jsou viditelné, nebo mezi modernějšími neviditelnými rovnátky, které jsou téměř nerozeznatelné. A pokud se vám nelíbí myšlenka nosit rovnátka, můžete se rozhodnout pro operaci.

Prevence je klíčem

Nezapomeňte, že prevence je nejlepší lék. Pokud vidíte u svého dítěte známky křivých zubů, hned se obraťte na odborníka. První návštěva ortodonta by měla proběhnout už v 7 letech. Jak už jsem řekl, křivé zuby mohou být způsobené nezdravými návyky jako sání prstu, takže je důležité tyto návyky omezit co nejdříve.

Závěrečné myšlenky

Na závěr bych chtěl říci, že křivé zuby jsou realita, do které se můžeme snadno dostat. Ale to neznamená, že se toho musíme bát. Díky moderní technologii a lékařské vědě máme k dispozici spoustu možností, jak se s tím vypořádat. Takže pokud máte křivé zuby, nezoufejte. Pojďte s námi na cestu za rovným a zdravým úsměvem!

Napsat komentář

*

*

*