/ od Jan Novák / 0 komentář(y)
Keramické zuby: Jaké jsou alternativy

Proč bychom měli zvážit keramické zuby?

Prvně je třeba říct, že keramické zuby jsou jednou z nejpřirozenějších a nejtrvalejších alternativ, když jde o náhradu zubů. Jsou vyrobeny z lékařsky čisté keramiky, což znamená, že neobsahují žádné toxické látky nebo alergeny. Při správné péči mohou keramické zuby vydržet až 20 let. Což je slušný čas, že ano? A víte co je na tom nejlepší? Keramické zuby se chovají jako skutečné zuby. Pocit z jejich nošení je velmi přirozený. Dost možná se vám nebude chtít skousnout jablko o kus tvrdší, ale pokud se týká barvy a vzhledu, jsou téměř k nerozeznání od skutečných zubů. A můžete si vybrat libovolnou barvu, dokonce i tu, co máte rádi!

Alternativy k keramickým zubům

Pokud se chcete vyhnout keramickým zubům, existují některé další možnosti jak nahradit ztracené zuby. Ale upozorňuji, že některé z těchto alternativ mohou být trochu… odlišné. Ale hey, je to vaše ústa, tak udělejte, co cítíte, že je pro vás nejlepší.

Implantáty

Jednou takovou alternativou jsou implantáty. Není možné popřít, že implantáty jsou nákladnější než keramické zuby. Úspěšnost implantace se hýbe kolem 95%, což je poměrně vysoká. Jak již název napovídá, zubní implantáty jsou v podstatě "implantovány" do čelisti pacienta, kde nahrazují ztracený zub. Implantáty jsou vyráběny z titanu a jsou biokompatibilní, což znamená, že nezpůsobují alergické reakce. No nezní to úžasně? Ale počkejte, tam je háček. Implantáty představují chirurgický zákrok a jejich aplikace a léčení může trvat až šest měsíců. Takže pokud máte strach z návštěvy u zubaře, tato možnost není pro vás.

Můsty a korunky

Jinou možností, jak nahradit chybějící zuby, jsou můsty a korunky. Můst je náhrada jednoho nebo více chybějících zubů spojením dvou korunek na sousedících zubech. Korunka je pak kryt, který pokrývá poškozený zub a obnovuje jeho tvar, velikost, pevnost a vzhled. Obě tyto možnosti můžou být dobrým řešením, pokud nechcete měnit celou řadu zubů. Ale upozorňuji, že zuby, ke kterým jsou korunky a můsty připevněny, musí být postaveny, takže může dojít k určitému poškození, pokud se nesprávně aplikuje.

Snímatelné náhrady zubů

Nakonec jsou zde ještě snímatelné náhrady zubů. Tyto mohou být totální (prostézy) nebo částečné (závěsy). Když člověk ztratí všechny své zuby, obvykle začíná nosit totální snímatelné náhrady zubů. Ty jsou vyráběny z pryskyřice a někdy i kovu, ale nezní to moc přirozeně, že ano? Pokud hledáte něco, co vypadá a funguje jako skutečné zuby, asi nebudete úplně spokojeni. Na druhou stranu, pokud vám chybí jen několik zubů, částečné snímatelné náhrady zubů mohou být dobrou volbou. Jsou snadné na použití, levné a lze je snadno udržovat čisté. A cítí se v ústech poměrně přirozeně, ale stále to není ono.

Závěrečné myšlenky

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že rozhodnutí jak nahradit ztracené zuby je velmi individuální a závisí na mnoha faktorech. Všechny alternativy k keramickým zubům, které jsem zde uvedl, mají své výhody a nevýhody. A vždy doporučuji se poradit s odborníkem, neboť on je ten, kdo může nabídnout nejlepší řešení pro vaše konkrétní potřeby a přání. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli možnost, nezapomeňte, že nejdůležitější je cítit se dobře. Tak si to užijte s novými zuby!

Napsat komentář

*

*

*