/ od Věra Mrázková / 0 komentář(y)
Keramické rovnátka: Jak zvládnout první rok

Rozhodnutí pro keramické rovnátka

Představte si ten okamžik, kdy jsem šla na první schůzku k ortodontovi a bylo mi řečeno, že mám před sebou rok nebo dva s rovnátky. To je jako dostat těžký úkol od Štědrého večera do Vánoc. A jak se oči Elišky, mé dcery, rozšiřovaly s hrůzou, když jsem jí to oznámila, nebyla nijak lákavá. Ale rozhodli jsme se to zvládnout - společně, jako matka a dcera. Abychom si to usnadnili, rozhodli jsme se pro keramická rovnátka. Zde je proč.

Keramická rovnátka jsou méně nápadná než kovová. Jsou vyrobena z průhledné nebo tělesné keramiky, která se splývá s vašimi zuby, takže jsou mnohem méně viditelná než kovová rovnátka. A s ohledem na to, že chodím na schůzky a Eliška je stále ve škole, chtěli jsme něco, co by nás nezdůrazňovalo jako "pacienty s rovnátky".

První týdny s keramickými rovnátky

Jelikož jsem na světě pár let déle než Eliška, byla jsem první, kdo si dal rovnátka. No, jak jsem mohla Elišce říkat, že všechno je v pořádku, když by se mi tvář rozpadla bolestí, co? Takže jsem to vzala na sebe. První týden byl nepříjemný. Musela jsem se přizpůsobit novým pocitům v ústech, a ještě horší bylo jídlo. Musela jsem jíst všechno rozmačkané s brčkem, protože žvýkání bylo opravdu nepříjemné.

Ale postupem času se všechno zlepšilo. Zvykla jsem si na rovnátka, naučila se, jak je udržovat čisté, a dokonce i jíst normálně (i když jsem musela přejít na měkčí jídla). Pocit bolesti a nepohodlí ubýval, ačkoli byly dny, kdy jsem měla pocit, že rovnátka tlačí víc než obvykle. Ale víte co? Bylo to stále zvladatelné.

Bránění zubním kazům během nosí rovnátek

Udržet zuby zdravé s rovnátky bylo náročnější, než jsem si myslela. Je mnoho skrytých míst, kde se může usadit plak, a když máte rovnátka, může to být snadno přehlédnuto. Takže jsme museli být opravdu důkladní při čistění zubů. Vlastně jsme si obě pořídily elektrický kartáček na zuby a začaly používat mezizubní kartáčky. To se nám zpočátku zdálo jako nekonečné čistění zubů, ale zvykli jsme si.

Udržování keramických rovnátek čistých

Stejně jako u zubů je udržování rovnátek čistých klíčové. Musíte být opatrní, abyste nepoškodili rovnátka, a to platí dvojnásobně pro keramická, která mohou být křehčí než kovová. Opět nám elektrický kartáček moc pomohl, ale byli jsme také opatrní, abychom se vyhnuli jídlům, která by rovnátka mohla poškodit, jako jsou tvrdé, křupavé nebo lepkavé potraviny.

Navštěvy ortodonta během nosí rovnátek

Nosily jsme svá rovnátka přibližně rok a půl, s pravidelnými návštěvami u ortodonta každých šest týdnů. Ať už pro kontrolu, nebo pro úpravy, nebylo to nikdy tak strašné, jak jsme se obávaly. I když občas ty úpravy byly trochu nepříjemné (vzpomínáte na ten pocit tlaku, o kterém jsem mluvila?), bylo to dobré vědět, že se nám úsměvy kazdým dnem více rovnají.

Život s keramickými rovnátky

Velmi důležitým aspektem toho, jak jsme zvládli první rok s rovnátky, bylo změnit náš vztah k nim. Místo toho, abychom se na ně dívaly jako na břemeno nebo trest, začaly jsme je považovat za nástroj, který nám pomáhá dosáhnout zdravějších a rovnějších úsměvů. A tak jsme se staraly o naše rovnátka, čistily je, dodržovaly pravidla stravování, a tak dalším. Zvlášť Eliška se stala skvělou příkladnou pro své spolužáky s rovnátky, kteří se s nimi potýkali.

A co po rovnátkách?

Právě teď, jak sedím a píšu tento článek, se můj jazyk dotýká hladkých povrchů mých zubů, o nichž vím, že jsou rovné. A né, že bych nebyla hrdá. Stejně tak Eliška, která se konečně dočkala dne, kdy si mohla sundat rovnátka. Byl to okamžik oslavy pro nás obě. To, co následovalo po rovnátkách, bylo stejně důležité jako to, co předcházelo. Zuby potřebují stabilizaci, a tak oba nosíme retainer, ale vůbec to nevadí.

Výsledek práce s keramickými rovnátky

Dívala jsem se na fotografie z doby před rovnátky a až teď si uvědomuju, jak velký rozdíl to udělalo. Nejen estetický, ale i zdravotní. Pro mě to byl rok a půl drobných úprav a péče o zuby, který vedl k úsměvu, na který jsem hrdá. Ale nejen to. Také důvěra, kterou můžu mít v zdraví svých zubů, je obrovský bonus.

Závěr

Nosí keramických rovnátek není bez námahy, ale je to námaha, která stojí za to. A pokud máte možnost jít touto cestou, jsem vás plná podpory a fandění. Takže, nestrašte se výzev a překážek. Jděte na to s odvahou a odhodláním. A vy - báječní rodiče, kteří podporujte své děti, když je čeká cesta s rovnátky - jste úžasní. Pomáhají jim směle pochodovat k rovnějšímu a zdravějšímu úsměvu. A věřte mi, ten okamžik, kdy se na své zuby podívají v zrcadle a usmějí se... to je ten nejlepší dárek. Dodá to důvěru, která je nesmírně důležitá.

Napsat komentář

*

*

*