/ od Lenka Novotná / 0 komentář(y)
K čemu slouží názvy jednotlivých zubů: Průvodce pro laiky

Jak poznat tvůj zub: Nadzubové bejkárny

Než jsme se přestěhovali do Hradce Králové, žili jsme ve větším městě s hodně zubními lékaři. Až jsme sem přijeli, zapomněli jsme, jak to máme s těmi zuby. Jejich názvy jsou pro laiky často záhadou. A tak se člověk cítí jako malý školák, když mu zubní lékař popisuje to, co najde v ústech. Ale tvůj jazyk, tvůj hlas a možná i tvůj jedinečný úsměv se všemi těmi zuby může být těžký soupeř jakékoli kombinaci písmen a čísel, které zubní lékaři používají k jejich označení.

Například, když můj manžel, Jiří, poprvé slyšel svou zubní lékařku, jak mluví o jeho "moudrostních", myslel, že dostane odměnu za prožité roky a moudrost, kterou získal. A pak byl šokován, když jí řekla, že "moudrostní" jsou jen jeho třetí stoličky.

Mlčenliví hrdinové: Proč stoličky?

Naše děti, Iva a Matěj, se nám jednoho dne zeptaly, proč jsou 'malé' zuby nazývány stoličkami. Myslely tím samozřejmě stoličky, které mají různé názvy podle jejich umístění. Zní to divně, kdo by si myslel, že ty malé zuby na konci naší čelisti dostávají tolik pozornosti?

Ale je tu důvod. První stolička vyrůstá okolo 6. roku života a pomažou s rozdrcením jídla před polykáním. Další dvě pár stoliček vyrůstají později, když jsme starší. Je tedy logické, proč jsou stoličky tak důležité, a proč je potřebujeme znát.

Sekáčky a špičáky: Na co jsou dobré?

Možná si myslíte, že špičáky a sekáčky jsou jen pro ukázku. Ale špičákům šlo v pravěku o mnohem více než jen o krásu. Měli důležitou roli při porcování masa a ořezávání rostlin. Vývoj nás sice trochu změnil, ale špičáky jsou stále důležité.

Naše kočka Šarlota je skvělým příkladem toho, proč špičáky stále hrají důležitou roli. Když dojde k bitvě o kocourkový kapsek, její špičáky znamenají rozdíl mezi vítězstvím a porážkou. Proto je důležité pečovat o ty správné zuby a vědět, jak se jmenují a co dělají.

Dětské vs permanentní zuby: Hledání rozdílů

Jednoho dne po škole mě Matěj zeptal, proč máme dvě sady zubů.

Tato otázka se může zdát zvláštní, ale ve skutečnosti je to velmi dobrá otázka! První sada zubů, které máme jako děti, jsou nazývány mléčné zuby. Tyto zuby nám pomáhají naučit se správně žvýkat a mluvit, ale nakonec vypadnou, aby udělaly místo trvalým zubům.

V tomto okamžiku může být velmi důležité vědět, jak se tyto zuby jmenují a kde se nacházejí. I když je to může být zpočátku trochu matoucí, může být velmi užitečné mít alespoň základní představu o tom, jak se jednotlivé zuby nazývají a k čemu slouží.

V životě je to všechno o rovnováze, a to platí i pro naše zuby. Musíme se starat jak o mléčné zuby, tak o stálé zuby, protože každý z nich hraje důležitou roli. Je to jako naše papouška Kvido a Šarlota - oba z nich zaujímají důležité místo na domácnosti a každý z nich nám přináší radost svým jedinečným způsobem. A přestože jsou oba velmi odlišní, my je milujeme jak jsou.

Jak vidíte, každý zub má svoji vlastní roli a název. A i když se to může zdát trochu matoucí, být informován může být klíčem k zdravému úsměvu. Takže se nebojte položit otázky při příští návštěvě u zubního lékaře! Možná se dozvíte něco nového o svých zubech.

Napsat komentář

*

*

*