/ od Jana Dvořáková / 0 komentář(y)
Jaké potraviny způsobují zácpu?

Popisy osiditelných příčin zácpy

Už jste někdy byli tak zaneprázdněni, že jste zapomněli jíst? Pak vás najednou něčím napadne žaludek a uvědomíte si, že jste nejedli celý den? Ano? Jsem si jistá, že všichni jsme to už zažili. Tělo reaguje na změnu stravovacích návyků, což může mít za následek zácpu. Ale které potraviny přispívají k závěru a které vlastně způsobují onen nepříjemný stav? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v tomto příspěvku.

Rafinované obiloviny a zácpa

Když jde o rafinované obiloviny, jak je to s touto vysoce zpracovanou skupinou potravin? Rafinované obiloviny, jako je bílý chléb, bílá těstovina a rýže mohou způsobovat zácpu. Ráda si pamatuji, jak mou babičku trápila zácpa, když mi bylo malé. Vždy mi říkala: "Jana, jíst ty bílé potraviny mě uvězní na sedadle."

Proč chilli papričky nemusí být tak horké

Také jste závislí na chilli jako můj manžel Jakub? Bohužel, konzumace horkých jídla může způsobit zácpu. Chilli obsahuje látka zvaná capsaicin, která může způsobit střevní potíže. Jakub byl po jedné "pálivé" večeři v takovém stavu, že se dva dny nemohl hnout z postele. I náš pes Boris ho šetřil a byl ke svému páníčkovi neobvykle jemný.

Hlavní roli hrají bílkoviny

Bílkoviny! Kdo z nás nemá rád kus kvalitního masa? Nicméně, je třeba poznamenat, že nadměrné množství bílkovin ve stravě může také způsobit zácpu. Tělo potřebuje správnou rovnováhu bílkovin, vlákniny a tuků k efektivnímu trávení. A tak by měl každý steakový večer doplnit velkou porcí zeleniny a salátu.

Odlehčená strava a zácpa

Je pravda, že odlehčené diety jsou často běžné, ale jejich dlouhodobé dodržování bez adekvátního příjmu vlákniny může způsobit zácpu. Možná jste také slyšeli o dietě, která vylučuje veškeré tuky. I když tato strava může být dobrá pro vaše srdce, pro vaše střeva to může být spíše náročné.

Popis konzumace mléčných výrobků

Nakonec bych chtěla podotknout, že konzumace velkého množství mléčných produktů může způsobit zácpu. Ostříhaný sýr, mléko, jogurty, smetana - všechny nás buď potěší svou chutí, nebo nás potrápí jejich nadměrnou konzumací. Jakub má tento problém poměrně často a ani se není divit, když se do něj po špičkové pizzérii pustí s takovým elánem! Ale co si budeme povídat, kdo by odolal skvělé pizze naplněné mozzarellou?

Hravé tipy, jak předejít zácpě

Nakonec je důležité si uvědomit, že zácpa je často způsobena kombinací dietních návyků, životního stylu a dehydratace. Jakýkoliv přístup k omezení výše uvedených potravin by měl být doprovázen zvyšováním příjmu vlákniny a vody. Pro mě je hlavní strategií zařazení hrstky ořechů, jídlo plné vlákniny a sklenice vody k obědu a večeři. Také se snažím pravidelně cvičit a pohybovat se, ať už je to jen procházka s naším psem Borisem. A zapomněla jsem na nejdůležitější věc - odpočívejte! Nezapomínejte si dopřát dostatek odpočinku a relaxace. Tělo je komplexní systém, který potřebuje rovnováhu ve všem.

Napsat komentář

*

*

*