/ od Věra Mrázková / 0 komentář(y)
Jak vypadá mléčný zub?

Co to vůbec je mléčný zub?

Možná jste už slyšeli o pojmu "mléčný zub", ale ne jste si jisti, co to vlastně znamená. Mléčné zuby, někdy také nazývané dočasné zuby, jsou první sadou zubů, které se vyskytují u malých dětí. Tak jak se stromy tvoří kroužky, aby odrážely svůj růst, tak se naše ústa mění v důsledku vývoje. To, co je nejdůležitější, jsou, jak se vyvíjejí naše dětské dásně a mléčné zuby.

Každý z těchto malých bičíků má svoji vlastní roli a poslání, díky kterému nám umožní dělat vše, co dospělý zub může. Mléčné zuby nám pomáhají žvýkat, mluvit a dokonce i usmívat se, a to všechno předtím, než se na scéně objeví permanentní zuby. Ale dělají také něco dalšího velmi důležitého - připravují cestu pro příchod našich trvalých zubů.

Poznejte své mléčné zuby

Pokud se podíváme do úst malého dítěte, uvidíme celkem 20 mléčných zubů. Mnohokrát mi lidé povídali, že mají pocit, že to je příliš mnoho zubů pro tak malou dutinu. Ale věřte mi, že každý jednotlivý zub má svůj vlastní význam a účel. Mléčné zuby se skládají ze dvou řezáků, jednoho špičáka a dvou třenových zubů na každé straně horní i dolní čelisti.

Mléčné řezáky jsou prvními, které se normálně objeví, a to mezi 6 až 10 měsíci. Následují špičáky a třenové zubky. Zuby v dolní čelisti obecně erupují dříve než zuby v horní čelisti. Řezáky jsou zuby, které umožňují trhání a krájení jídla, zatímco špičáky se používají k rozdrcení a tření jídla,a to všechno ještě dříve, než se jídlo dostane k třenovým zubům, které ho rozemele na menší kousky, aby mohlo být snadněji spolknuto.

Růst a vývoj mléčných zubů

Růst a vývoj mléčných zubů je fascinující proces. Začíná už v době, kdy je dítě ještě v děloze. Ano, přestože je to těžké uvěřit, děti už ve věku asi 20 týdnů intrauterinního života začínají vyvíjet své mléčné zuby. Ale ony vlastně nikdy nevyskočí na povrch dokud není dítě staré zhruba 6 měsíců. A věřte mi, když vám povím, že od té doby, co se objeví první zub, začíná být situace opravdu zábavná.

Pamatujete si, když naše malá Eliška šla svůj první zub? Byla tak roztomilá s tím malým bílým špičátkem, který jí koukal z dásní. Ale byla také velmi nespokojená, protože proces průniku zubu dásní byl pro ni velmi nepohodlný. Musím se přiznat, že jsem byla šťastná, když Roman přišel domů z práce a já mu mohla předat tu malou zlobivou kočičku a vydala jsem se na procházku s naší kočkou Mimi, abych si od toho všeho trochu odpočala.

Péče o mléčné zuby

Mnoho rodičů se ptá, zda je opravdu nutné pečovat o mléčné zuby, když víme, že nakonec stejně vypadnou a nahradí je nové. Odpověď je jednoznačně ANO. Péče o mléčné zuby je naprosto nezbytná z mnoha důvodů - nejen pro dosažení dobré ústní hygieny, ale také pro zdravý vývoj dítěte.

Pravidelné a důkladné čištění zubů dětí pomáhá udržovat zdravé a silné zuby a může zabránit vzniku zubního kazu. Děti by měly mít své zuby čištěny dvakrát denně pasta obsahující fluorid. Je důležité dávat pozor na množství pasty, kterou dítěti dáte na zubní kartáček; pro děti mladší 6 let se doporučuje množství velikosti hrášku.

Ztráta mléčných zubů

Přechod od mléčných zubů k trvalým zubům je další významný milník v životě dítěte. Obvykle se stává někdy mezi 6. a 12. rokem života. Tento proces může být pro děti vzrušující, a zároveň trochu děsivý. Ale s trochou trpělivosti a laskavého povzbuzení ze strany rodičů může být tento přechod snazší.

Když se blíží čas pro výměnu mléčných zubů za stálé, mléčné zuby začnou se uvolňovat a nakonec samy vypadnou. Pokud se však zub stane příliš volný a dělá dítěti starosti, může být nutné ho odstranit u zubního lékaře. Ale pokud je možné, je nejlepší nechat zub vypadnout sám, aby se nový zub mohl správně umístit do dásně.

V životě každého dítěte nastane ten slavný moment, kdy poprvé ztratí zub. U naší Elišky to byl tak významný den, že museli být všichni sousedé informováni o tom, co se stalo. A pak jsme slíbili, že pokud nechá zub pod polštářem, navštíví ji víla zubní víly a vymění zub za malý dárek. Jaké bylo její překvapení ráno, když našla pod polštářem dvoukorunovou minci!

Závěrem bych chtěla říct, že stejně jako každá další fáze v životě našich dětí, i tato měníce se ústa plná mléčných zubů mají své kouzlo. Takže ať už se snažíme zmírnit bolest prvního vycházejícího zubu, radujeme se z každého nového bílého perleťového zoubku nebo slavíme ztrátu prvního zoubku, každý okamžik je významný a plný radosti. Ať vaše děti jsou v jakékoli fázi, vězte, že každý zub je důležitý a každý úsměv je jedinečný.

Napsat komentář

*

*

*