/ od Jana Hrušková / 0 komentář(y)
Jak rovnátka mohou ovlivnit váš výběr jídla

Vliv rovnátek na chuťové vnímání

Můžeme si myslet, že přítomnost kovových nebo plastových krabiček na našich zubech nemá žádný vliv na to, jak chutná naše jídlo. Vždyť jsou to přece jen malé kousky kovu nebo plastu přilepené na naše zuby, že? Ale ve skutečnosti může být chuť jídla při nošení rovnátek velmi ovlivněna. Pokud si zrovna procházíte procesem nošení rovnátek, možná jste si změnu v chuti všimli. Existuje několik důvodů, proč se chuť může změnit.

Během nastavování a seřizování rovnátek se tlak a kontakt brakety s jazykem a mezerou mezi zuby mohou změnit. To může měnit zaznamenání chutí. Kromě toho, rovnátka mohou způsobovat podráždění v ústech, které může cítit jako nepříjemnou chuť.

Moje Lenka si této proměny všimla krátce poté, co začala nosit rovnátka. Říkala, že ačkoli si stále pamatovala, jak chutná její oblíbené jídlo, šunkový salát, když ho jedla s rovnátky, chutnalo to jinak. Myslela, že je to možná proto, že se salát dostával do větších mezí mezi zuby, kde se mohl více rozkládat.

S nástupem rovnátek jídlo mění svoji podobu

Je to bohužel tak, že některá jídla jsou prostě neslučitelná s nošením rovnátek. To je především z důvodu hrozby poškození rovnátek nebo jejich příslušenství - například gumiček. Je proto nutné přemýšlet, jaké jídlo si vybereme k jídlu.

Jídla jako jablka, kukuřice na klíčku, tvrdý chléb a křupavé sušenky se doporučuje vyhnout se, protože mohou narušit rovnátka. Měkká a snadno žvýkací jídla jsou nejlepší - těstoviny, rýže, vařené zeleniny a ovoce, polévky atd.

Sám jsem jednou před Lenkou po obědě našel malý kousek jejích rovnátek na stolu – do té doby nevěděl, že jí musel nějakým způsobem vypadnout právě když jí bylo před nosem křupavé pečivo.

Hygiena a čištění zubů s rovnátky

Očistit zuby s rovnátky může být obtížnější, ale je důležité si je stále čistit, jelikož jídlo se může snadno zachytit v braketách a vodičích, což může vést k zubnímu kazu. K tomu může přispět také to, že některá jídla mohou zanechat na rovnátkách zbytky, které není snadné odstranit.

Existují speciální kartáčky na zuby pro pacienty s rovnátky, které jsou určeny k důkladnému čištění všech koutů a štěrbin rovnátek. Jsou navrženy tak, aby bylo možné snadno vyčistit rovnátka bez poškození braket nebo drátů.

Když se Lenka vrátila od zubaře s rovnátky, dostala také speciální kartáček na zuby a instrukce, jak čistit zuby s rovnátky. Byla to pro ni nová výzva, které se s nadšením zhostila.

Stres a úzkost spojené s rovnátky a stravou

Nošení rovnátek může být pro mnohé lidi stresující a nepříjemné. To může ovlivnit jak jejich chuť k jídlu, tak i to, co se rozhodnou jíst. Pokud se cítíte napnutí nebo stresovaní, tak se můžete rozhodnout jíst méně nebo naopak jíst více, nebo jíst jídla, která považujete za útěchu - tedy často méně zdravá.

Doporučení pro stravu při nošení rovnátek může také vést k obavám z jídla. Některé potraviny mohou být obtížné jíst nebo mohou způsobovat nepohodlí. To může ovlivnit jak chuť k jídlu, tak i vaše výběr jídla.

Znáte to, když se chystáte jíst něco, co máte rádi, ale obáváte se, že to bude pro vaše ústa nepříjemné a možná i bolestivé? Lenka měla tyto obavy, když poprvé jedla se svými novými rovnátky, představa, že by si mohla poškodit ústa jídlem, byla pro ni velmi stresující.

Možná potřeba změnit stravovací návyky

Nosit rovnátka může znamenat nutnost změnit stravovací návyky. Třeba vyhnout se tuhým, křupavým a lepivým jídlům, které by mohly poškodit rovnátka nebo se v nich zachytit. Mohou přijít na řadu měkké, lehké a snadno stravitelné potraviny. Pokud jste zvyklí jíst hodně surové zeleniny a ovoce, může být potřeba je místo toho vařit nebo dusit, aby byly měkčí a snadněji stravitelné.

Lenka se musela naučit přeorientovat se na nové způsoby stravování - od tuhých, křupavých potravin, které tak milovala, k měkčím, snadno stravitelným alternativám. I když to bylo pro ni těžké, nakonec zjistila, že některá nová jídla, která začala jíst, jsou vlastně docela chutná.

Závěrečné myšlenky

Nošení rovnátek může ovlivnit výběr jídla více, než byste možná považovali za možné. Ať už je to z důvodu změněné chuti, nutnosti vyhnout se určitým potravinám, nebo z důvodu stresu nebo úzkosti spojené s jídlem a stravovacími návyky. Ale nezoufejte - s trochou trpělivosti a praxe se dá s rovnátky dobře jíst. A pamatujte, že rovnátka jsou tam z důvodu zdraví vašich zubů, takže malé nepohodlí je v dlouhodobém horizontu rozhodně stojí za to.

Na vlastní kůži jsem to zažil u své Lenky a musím říct, že i když to bylo na počátku občas těžké, postupem času jsme našli způsoby, jak s tímto novým způsobem stravování a čištění zubů zacházet.

Napsat komentář

*

*

*