/ od Lenka Novotná / 0 komentář(y)
Jak pravidelné odstraňování zubního kamene zlepšuje orální zdraví

Jak zubní kámen ohrožuje naše zuby?

A víte, milé paní a milí pánové, co je vlastně ten zubní kámen a jaký může mít dopad na naše krásné bílé zuby? No, poslyšte. Zubní kámen je tvrdý tvořený minerály ze slin a bakterií, který se tvoří mezi zuby a dásněmi. Třeštivě se směje na vaši zubní kartáček a zubní nit a říká: "Hej, vy mě odtud nedostanou!". A to je, milí moji, hlavní důvod, proč bychom měli chodit k zubaři na pravidelné odstraňování zubního kamene, jakmile ho na naší návštěvě objeví. A víte co? Při nepřítomnosti tohoto zákeřného vetřelce jsou naše zuby a dásně o poznání zdravější!

Jak zubní kámen ovlivňuje celkové zdraví úst?

Ale zubní kámen nás může ohrozit i způsobem, který bychom opravdu ani nečekali. Představte si, že se tento tvrdý povlak začne hromadit nejen mezi zuby, ale i na dásních. Tato situace může vést k zánětlivým procesům, jakými jsou například gingivitida a parodontitida. A víte, co je na tomto celém scénáři nejhorší? Tyto záněty nám mohou způsobit bolest, otoky a dokonce krvácení dásní. A kdo by to už chtěl, že? A ještě víte, jak důležité je celkové zdraví úst pro naše celkové zdraví? Ano, přesně tak. Mohlo by se stát, že by se bakterie, které se usadily na našich dásních, mohly dostat do našeho oběhu a způsobit celkovou infekci. To už je opravdu děsivý obrázek, co?

Co znamená pravidelné odstraňování zubního kamene?

Takže jak často bychom měli odstraňovat zubní kámen? Jak často bychom měli navštívit našeho drahého zubaře? No, milí moji, na toto nemám jednoznačnou odpověď. Tady platí jeden velmi důležitý princip - individualita. Každý z nás je jiný, každý má jiné zuby, jiné dásně a jiné sliny. Zatímco někteří z nás potřebují odstraňovat zubní kámen každé tři měsíce, jiným stačí návštěva zubaře jednou za půl roku. A jestli si pamatuji, jak jsem přišla k zubaři s mojí Ivočkou, zubařka jí řekla, že její zubní kámen potřebuje odstraňovat jednou za rok. Cílem je však stejný - udržet náš ústní dutinu v maximálním zdraví!

Jak se provádí odstranění zubního kamene?

Co se děje během odstraňování zubního kamene? Zubař s použitím speciálních nástrojů (třeba trojem a ultrazvukovou škrabkou) jemně odstraní zubní kámen z povrchu našich milovaných zůbků. Jedná se o poměrně rychlý a efektivní proces. Zubař může rozhodnout, zda bude potřebovat anestezii na úseky, které jsou citlivější nebo které mají zánět. Ale nebojte se, většinou je tento proces bezbolestný. Já mám na tento proces jen jednu vzpomínku, kdy jsem se snažila svou mysl věnovat na něco příjemného, jakým byla například moje poslední dovolená na Jadranu, zatímco zubař měl své nástroje v mých ústech.

Jak můžeme sami předcházet tvorbě zubního kamene?

Ale existuje způsob, jak předejít tomu všemu a udržet náš zubní kámen pod kontrolou? No jistě! Odpovědí je správná ústní hygiena. Správná ústní hygiena znamená čistit si zuby správnou technikou minimálně dvakrát denně, používat vhodnou zubní pastu a zubní kartáček a nezapomeňte na použití zubní niti nebo mezizubních kartáčků, abyste dostali i ta nejtěžší místa mezi zuby. A víte, jaká je nejlepší část? Sledovat, jak se zdraví vašich zubů a úst zlepšuje s každým dnem, kterým se věnujete jejich péči. Sama jsem to zažila s mojí rodinou, když jsme se rozhodli zlepšit naši ústní hygienu. Moji děti, Iva a Matěj, byly nadšené z toho, jak se jejich zuby zlepšily, a byli hrdí na své úsilí!

Návštěva u zubaře - žádný strach!

Když přemýšlím o návštěvě u zubaře, mám pocit, jako bych se chystala do hororu. Představte si, že sedíte na tom velkém zvláštním křesle, s mnoha zvláštními nástroji, které zubař používá, a všechny ty zvuky… Ale víte co? Strach z zubaře je naprosto normální. Každý z nás má nějaký strach, ale to by nás nemělo zastavit v péči o naše zuby. A nezapomeňte, zubař je zde proto, aby vám pomohl, ne aby vás děsil. Když jsem byla poprvé u zubaře s mojí Ivočkou, byla tak nervózní. Ale zubařka byla tak milá a všechno jí vysvětlila, až se Iva cítila mnohem lépe.

Závěrečné myšlenky

Takže, moji milí čtenáři, pokud chcete zdravé zuby a dásně, nezapomeňte na pravidelné odstraňování zubního kamene. Já vám mohu říci, že od doby, co jsem začala chodit na pravidelné odstraňování zubního kamene, se zdraví mých úst dramaticky zlepšilo. Kdo by to předpokládal, že? A víte, co je na tom nejlepší? Usmívám se širším a jasnějším úsměvem, protože vím, že mám zdravé zuby a dásně. Takže, milí moji, nezapomeňte se usmívat a chodit pravidelně k zubaři!

Napsat komentář

*

*

*