/ od Klára Nováková / 0 komentář(y)
Jak poznat začínající kaz?

Začínající kaz: Jak ho rozpoznat?

Je třeba vědět, jak poznat začátim kaz. Protože pokud se kaz včas rozpozná, může se mu zabránit v tom, aby potíže eskalovaly. V první lince prevence se tedy nachází rozpoznání problému. A to ještě předtím, než se stane vážným.

Jeden z mála výhod zubního kazů je, že se nevyvíjí příliš rychle. Je to stealthy nepřítel, ktery se pomalu připravuje na útok. Je to jako Tomáš, když chystá nějaký překvapení. Alternativně je to jako když Viktor si chce vyměnit autíčka a čeká, až budu zaneprázdněná. To je skvělá zkušenost, kterou si mohu spojit se začínajícím kazem.

Co je to kaz?

Zubní kaz je onemocnění způsobené bakteriemi, ktere produkuji kyselinu, která může poškodit zub. To je podobné jako když Viktor nechá svou hručku na chodbě a já na ni šlápnu. Je to také nepřemýšlející a směšné. My lidé máme v ústech spoustu bakterií, převážně neškodných. Ale některé mohou způsobit problémy, pokud se jim dovolí vybouřit.

Jinak řečeno, kaz je důsledek trvalé škody způsobené kyselinami produkovanými bakteriemi. A pro toho, kdo by se ptal, ano, je to tak nechutné, jak to zní. Je to trochu podobné, když Viktor po večeři odmítá vyčistit si zuby. Jsem si jistá, že často si snadno dokáže představit, jaké to je, když se mi do úst dostanou bakterie.

První příznaky zubního kazů

Jak tedy poznáte, že máte začínající kaz? Je to těžší, než se může zdát, protože jak už jsem zmínila, kaz je poměrně tichý nepřítel. Začátek kaz poznáte podle malé bílé skvrny na zubu. Je téměř neviditelná a promění se ve skvrnu, pokud se nezastaví proces demineralizace.

Tento typ poškození je obecně reverzibilní, pokud se podaří zastavit proces demineralizace. Což mi připomíná, když se našemu psu podaří ukrást Viktorovu hračku. Pokud ji vrátíme dřív, než ji stihne sežrat, nebudou žádné škody.

Bolest a citlivost

Jedním z hlavních příznaků kazů je bolest. Bez ohledu na to, jak malý nebo velký kaz může být, pravděpodobně to prvně pocítíte. Tak jako když šlapete bosí nohou na lego, víte, že tam je něco, co tam nemá být.

Citlivost zubů může být také jedním z příznaků kazů. Pokud cítíte nepohodlí nebo bolest při konzumaci teplých, studených, sladkých nebo kyselých jídel a nápojů, měli byste navštívit zubaře. Je to jako když já nebo Tomáš ochutnáme Viktorovu novou směs oběda a večeře - víme, že něco není v pořádku.

Špatný dech a nepříjemná chuť v ústech

Nepříjemný zápach z úst a špatná chuť v ústech mohou být také příznaky kazů. Bakterie produkují něco zvané volatile sulfur compounds (VSC), což jsou sloučeniny, které způsobují špatný dech. Je to jako když Viktor nechá svůj svačinový box v batohu přes víkend. My tím víme, že nám právě tlumeně káže, že něco je špatně.

Pokud máte nepřetržitě špatný dech, přestože si čistíte zuby a používáte ústní vodu, mohlo by to být způsobeno kazem. Ano, je to tak nepříjemné, jak to zní. Je to jako když Tomáš zapomene vyprat Viktorovu třídní košili - bez ohledu na to, jak se snažím, stále to smrdí.

Probíhající proces kazů

Účinky kazů se mohou v průběhu času zhoršovat, pokud se nijak neřeší. Kaz může postupovat až do místa, kde začne ovlivňovat cévy a nervy uvnitř zubů. Je to jako když Tomáš nechá Viktorovu hručku na stole - všechno začne být víc a víc v nepořádku.

Pokud se to stane, mohou se vyvinout další příznaky, jako je otok a zánět dásní, bolest při žvýkání nebo dokonce ztráta zubu. A věřte mi, to je horší než jakékoli jiné překvapení, které může Viktor nebo Tomáš připravit.

Pokročilé stádium kazů

V některých případech, pokud se kaz nijak neřeší, může se to zhoršit na tzv. dutinu. Co je to dutina? Tomáš to vždycky popisuje jako "vesmírnou díru v zubu". Ještě jednou tedy, je to jako když Viktor nechá svou hračku na chodníku a my na ni zapomeneme. Skončí to velkou dírou.

V této pokročilé fázi můžete pocítit intenzivní bolest, může dojít ke ztrátě zubu nebo může dojít k infekci. A věřte mi, žádné z těchto scénářů není něco, co byste chtěli zažít. Je to jako když Tomáš zapomene vyměnit baterii v Viktorově oblíbeném autíčku - je to naprosto katastrofické.

Návštěva zubaře

Nakonec, nejlepší a nejspolehlivější způsob, jak zjistit, jestli máte kaz, je prostě jít k zubaři. Ano, vím, že je to něco, co mnoho lidí nechce dělat. Jako když Tomáš nechce vyprat Viktorovu školní uniformu. Ale je to něco, co prostě musíme udělat.

Zubař vyšetří vaše zuby a zařídí, abyste dostali potřebné ošetření, pokud zjistí, že máte kaz. A někdy je to prostě nezbytné. Je to jako když já musím vyprat tu uniformu, když Tomáš zapomene. Někdy prostě musíme udělat to, co je nezbytné pro naše zdraví.

Závěr

Takže jak poznáte začínající kaz? Sledujte příznaky, které jsem vám popisovala. A pokud nejste si jisti, nechte to odborníkům. Je to jako když Viktor potřebuje pomoc s jeho hračkami - někdy prostě potřebujete odborníka.

Je důležité chápat, že ne každý kaz můžeme vidět nebo cítit. Proto jsou pravidelné návštěvy u zubaře nezbytné. Snažte se nevynechávat svou šestiměsíční kontrolu. Může to zachránit váš zub, dobrou chuť v ústech a vaše celkové zdraví.

Napsat komentář

*

*

*