/ od Věra Mrázková / 0 komentář(y)
Jak počínající zubní kaz ovlivňuje vaše sebevědomí

Počínající zubní kaz a jak jej rozpoznat

Jestliže jsem se něco naučila za svůj život, tak to je, že zdraví úst je rovněž důležité jako zdraví našeho těla. Nedávná zkušenost s počínajícím zubním kazem mě donutila se na své zdraví zubů podívat z nového úhlu. Nejspíš si nyní myslíte: "Věra, ty jsi snad zešílela? Co to má společného s mým sebevědomím?" No, nechám vám na chvíli čas na přemýšlení... A teď odpověď: Má to spoustu společného! Změny v ústech, jako je například počínající zubní kaz, mohou ovlivnit naše sebevědomí a tím i naše chování.

Počínající zubní kaz: jak na něj

Jeden z nejzřetelnějších symptomů počínajícího zubního kazu je citlivost zubů. Najednou vám zmrzlina nechutná tak dobře, jak by měla, protože vás bolí zuby. Nebo si na sladkosti vůbec netroufnete. Je to bolestivé a také vám to kazí radost z jídla. Ale co je horší, začnete se v důsledku toho cítit nejistě. A tím získáváme přímou spojitost mezi kazem a sebevědomím. Co si budeme povídat, nikdo nechce mít bolestivý úsměv, že?

Zubní kaz nemusí být vidět, ale může cítit

Další věc, kterou byste měli vědět o počínajícím zubním kazu, je, že se nemusí vždy projevit viditelně. Tedy alespoň ne na první pohled. V mnoha případech se kaz projeví jako skrytý hrdina (anebo ve skutečnosti záporák), který vás mučí tím, že se objeví jen když pijete něco studeného nebo teplého, nebo když jíte něco sladkého. Toto nepohodlí naruší vaši schopnost koncentrovat se na své okolí, což může velmi rychle naroubovat určitou dávku nejistoty do vašeho sebevědomí.

Zubní kaz: cesta k nejistotě

A pak přijde to, čeho se všichni nejvíce bojíme - narušení naší sebeúcty. Jakmile na sebe začneme pohlížet skrze nedostatečnou péči o naše zuby nebo skrze bolest a nepohodlí, které nám zubní kaz způsobuje, začneme se cítit méněcenně. To je ta chvíle, kdy je třeba věnovat své zuby kvalitní péči a pokud jste již postiženi kazem, je načase zajít k zubaři.

Zvládnutí situace: První krok k obnovení sebevědomí

První krok k obnovení vašeho sebevědomí je naučit se zvládnout situaci. Ať už to znamená pravidelné čištění zubů, správné stravovací návyky, nebo (ve většině případů) návštěva zubaře, je důležité se pohnout směrem vpřed. Ale nezapomeňte - nejlepší je prevence, ne léčba.

Přijetí situace: druhý krok k obnovení sebevědomí

Přijmout fakt, že máte zubní kaz, není vždy snadné, zejména pokud jste na něj nebyli zvyklí. Přijmutí situace jako normální části života je však důležitý úkol. Nikdo z nás není dokonalý, a proto není důvod k obavám, pokud se něco malého, jako je zubní kaz, objeví. Je to jen další příležitost ukázat, jak silní jsme, když se postavíme před výzvu.

Jak se mu vyhnout: prevenci počínajícího zubního kazu

Možná si říkáte, že byste raději zubnímu kazu předcházeli, než abyste se s ním museli vypořádat. Máte pravdu. Prevence je vždy lepší než léčba. To znamená pravidelné čištění zubů, používání zubního nitě a ústní vody a pravidelné návštěvy zubaře. Pokud budete dodržovat tato pravidla, měli byste být schopni se kazům efektivně vyhnout.

Konečné myšlenky: hlubší pohled na zubní kaz a sebevědomí

Doufám, že tato rozsáhlá diskuze o počínajícím zubním kazu a jeho vlivu na naše sebevědomí vás přesvědčila k tomu, jak důležité je zdraví našich zubů. Je to spojeno s naším celkovým zdravím a pohodou, a proto bychom měli udělat všechno, co je v našich silách, abychom si zachovali zdravé zuby a silné sebevědomí.

Něco navíc: Příběh ze života

Chtěla jsem vám ještě říct o jedné věci, která se mi stala. Jeden pátek večer, když jsem se chystala jít na večírek s přáteli, jsem cítila náhlou bolest v zubech, když jsem kousla do jablka. Náhle se mi podělalo sebevědomí a v hlavě mi běhaly myšlenky typu: "Co když se mi rozpadne zub uprostřed večírku? Co když to ostatní zaregistrují?" Byl to hrozný pocit. Nakonec jsem se rozhodla jít na párty a snažit se ignorovat bolest, ale bylo to těžké období. Ten večer jsem si uvědomila, jak moc kaz může ovlivnit naše sebevědomí a od té doby si dávám o své zuby mnohem více záležet.

Napsat komentář

*

*

*