/ od Josef Holub / 0 komentář(y)
Jak efektivně vyléčit zubní kaz: Kompletní průvodce

Úvod do problematiky zubního kazu

Víte, každou chvíli se s něčím potýkáme. A kdo by si myslel, že naše malé, tvrdé bílé přátele něco porazí, no asi by se divil. Zubní kaz, nebo když použijeme odborný termín, zubní karies, je takový ten nezvaný host, co si bez pozvání sedne na gauč v naší ústní dutině a rozhodne se tam uřídit svůj byznys. Není to žádná legrace, že jo, a kdo už někdy zažil bolest zubů ví, o čem mluvím. Jako táta malého Viktora, který taky zkouší různé sladkosti, když není nikdo koukat, vím, o kolik starostí s kazem víc je, když o malé zoubky pečujete tak trochu...no... za ně.

Příčiny vzniku zubního kazu

Mluvili jste někdy se zubáky? Jojo, těmi myslím bakterie. Na párty ve vaší puse je toho dost, a než si opláchnete pusu vodou, oni už mají hotovou první jídla. Postup, jak bakterie zjednodušeně pracují, je k zbláznění. Když spořádáte něco sladkého – a nejde jen o bonbony, k příkladu i chléb, protože ten se rozkládá na cukry – tak si tyto mikroskopické parťáky udělají z vašich zubů bufet. Vydávají kyseliny, které postupně rozleptávají zubní sklovinu a pak prorážejí až k nervu, a ver’te mi, to už chcete běžet za zubařem jak Usain Bolt.

Prevence zubního kazu

O prevenci se dá básnit dlouho. Jde o to párkrát denně provést salto v ústech s kartáčkem v ruce. Jo, to je ten základ. Ale tady se nebojíme jít hlouběji. Zapomeňte na ten starý dobrý jen si vyčistím zuby a pojdu spát. Musíme mít na paměti zubní nit, ústní vody a jo, neživím se reklamou, ale ty elektrické kartáčky jsou prostě pecka! Ještě vám povím, že správná technika čištění zubů se naučí člověk jako tanec na jednu písničku. Po několika opakováních už vás to bude bavit a zároveň ušetříte za zubaře. A co vy na to? Také pamatujte na pravidelné návštěvy u zubního lékaře, aby vám ten mohl říct, že jste šikovní nebo vám dal po zásluze přes prsty!

První pomoc při zjištění kazu

Stalo se vám, že si čistíte zuby a najednou v zrcadle cítíte, že to tam nějak divně vypadá? No to vám povím, ten pocit je jako když najdete trhlinu na oblíbené kávové hrníčku. Ale nerozebirali bychom se, je tady první pomoc! Zaprvé, ihned zubař. I když máte pocit, že se podíváte na to příště, to příště by mělo být co nejdříve. Zubní kaz nečeká. No a zatímco se dočkáte na ošetření, pamatujte na čištění, nenechte tomu malému parazitu místo ke kempování. A jsou i ústní vody s obsahem fluoridu, které pomohou zpevnit zubní sklovinu.

Metody léčby zubního kazu

A teď to nejdůležitější, léčba! Zubaři mají hromadu nástrojů a postupů, jak se zubnímu kazu postavit. Od těch klasických, kde se dostaneme k plombování, až ke kouzelným laserům, které vám dokážou kaz odstranit bez bolesti a plombování nahradí krásná, téměř neviditelná výplň. Ale každému se nechce strávit půl dne u zubaře, takže pamatujte, že někdy stačí i malý zákrok a jste jako noví. Jen musíte rychle k zubaři, když máte první signály. Moderní medicína dělá divy a v oblasti zubů je to jako sci-fi film.

Domácí metody prevence a léčba začínajícího kazu

A než skočíme na další party s kartáčkem v ústech, trochu si pohovořme o domácí frontě. Existují alternativní metody, jak se postarat o svůj chrup s láskou. Za prvé, strava. Jezte zdravě, ovoce, zeleninu, a vyhýbejte se těm neřestem cukroví. Povidla jsou skvělá, ale v rozumném množství, jako všechno. Druhá věc, olejové vyplachování. Možná to zní divně, ale je to stará ajurvédská praxe – vyplachování úst kokosovým nebo sezamovým olejem. Prý to zázračně pomáhá, tak proč nezkusit něco nového, že? A poslední tip na cestu, dbejte na dostatek kalcia a vitaminu D ve vaší stravě, to pro ty kosti a zuby je jako posilovna.

Závěr

A tak jsme se dostali ke konci naší malé příručky „Jak vyléčit kaz“. Jasně, nejlepší je, když se kazům vyhnete úplně, ale život je jeden velký rollercoaster a občas jednoduše dojde k tomu, že zubař bude potřeba. Ať už na poradu, preventivní kontrolu, nebo bohužel i koplíkování toho zubního nezbedy. Vězte ale, že i při nejhorším výsledku, když to pod sklovinou opravdu hodně řádí, mají dnešní zubaři v rukávu figury, které vás zase rychle dostanou na nohy. Pamatujte na domácí péči, prevenci a mějte svůj úsměv stále zářivý a zdravý!

Napsat komentář

*

*

*