/ od Tomáš Novotný / 0 komentář(y)
Fazety na přední zuby: Jak se vyhnout špatnému rozhodnutí

Přednosti a nevýhody fazet

Víte, co jsou fazety? Jsou to tenké plátky porcelánu, které se lepí na přední zuby, aby vylepšily jejich vzhled. Když mi o tom poprvé řekl můj zubař, jsem byl zvědavý. Viděl jsem to jako možnost, jak zlepšit svůj úsměv. Ale poté, co jsem se dozvěděl více o tom, co to znamená, jsem si uvědomil, že to není rozhodnutí, které bych měl udělat na základě povrchních faktorů, jako je vzhled.

Rád bych vám řekl o svých zkušenostech a udělal několik nedávných výzkumů na toto téma. Doufám, že to bude pro vás užitečné, pokud se rozhodujete, zda jsou pro vás fazety správné. Takže, na čem vlastně záleží? Jde o to, jaký je váš celkový zdravotní stav zubů, jak starý jste, jaké jsou vaše finanční možnosti a jaké máte estetické preference.

Jak vypadá proces?

Proces je poměrně jednoduchý, ale záleží na tom, jak se k tomu stavíte. Prvně musíte jít na konzultaci, kde vám dentista vysvětlí, jak to funguje, a posoudí, zda jste vhodný kandidát. Pokud ano, pak bude následovat další návštěva, kde budou vaše zuby připraveny na fazety. Toto může zahrnovat odstraňování malé části skloviny z vašeho zubu, aby se na něj mohla lepit faseta. Je to celkem rychlý a minimálně invazivní proces, ale může vyžadovat lokální anestezii.

Po přípravě budou otisky vašich zubů odeslány do laboratoře, kde budou fazety vyrobeny na míru. Poté, co budou hotové, budete muset přijít na další návštěvu, kde budou fazety nalepeny na vaše zuby. Celkově může celý proces trvat několik týdnů, v závislosti na tom, jak rychle laboratoř vyrobí vaše fazety.

Je to bolestivé?

Odstranění skloviny může být trochu nepříjemné, ale většinou to lze zvládnout lokální anestézií. Někteří lidé zaznamenávají nějaký nepohodlí nebo citlivost po zákroku, ale to obvykle zmizí během několika dnů. Také vám bude doporučeno, abyste alespoň první den po zákroku jedli měkké jídlo a vyhnuli se horkým a studeným nápojům.

Na druhou stranu, pokud máte pocit, že bolest přetrvává nebo se zhoršuje, měli byste se obrátit na svého zubního lékaře. Také můžete zaznamenat nějaké změny ve svém kousání, ale to by mělo být něco, co se upraví během několika dnů. Konečně, pokud máte nějaké další obavy nebo otázky, měli byste se jistě obrátit na svého dentista.

Kolik to stojí?

Cena fazet se může lišit v závislosti na tom, kde žijete, jak mnoho fazet potřebujete a na kvalitě materiálu, který si vyberete. Nezapomeňte, že ne všechny pojišťovny pokrývají náklady na estetické procedury, jako jsou fazety, takže se ujistěte, že se nejprve poradíte se svou pojistkou.

Chcete-li si udělat představu o tom, kolik by to pro vás mohlo stát, průměrná cena za fasety se může pohybovat od 5 000 do 15 000 Kč za zub. Ale zase, je to opravdu na vás, jak moc jste ochotni investovat do svého úsměvu.

Výběr zubního lékaře

Kvalita výsledku závisí do značné míry na odbornosti vašeho zubního lékaře, takže je důležité vybrat si někoho, koho důvěřujete. Můžete si vybrat svého stávajícího zubního lékaře, pokud má zkušenosti s fazetami, nebo se porozhlédnout po specialistovi na estetickou stomatologii.

Máte-li někoho, kdo má fazety a jste s výsledky spokojeni, může vám to třeba pomoci při rozhodování. Můžete také požádat zubního lékaře o před a po fotografiích předchozích pacientů, aby jste měli lepší představu o tom, co můžete očekávat. A samozřejmě, vždy se ujistěte, že se cítíte pohodlně s tím, kdo vám dělá zákrok - je to stejně důležité jako všechno ostatní.

Maintaining Veneers

Pečlivá ústní hygiena je stále nezbytná i po aplikaci fazet. Musíte si čistit zuby dvakrát denně a používat zubní nit. Také byste měli pokračovat ve svých pravidelných zubních prohlídkách a čištěních. I když fazety jsou odolné proti skvrnám, měli byste se vyhýbat konzumaci potravin a nápojů, které by mohly způsobit skvrny na fazetách, jako je červené víno, káva nebo čaj. Konečně, je důležité si uvědomit, že kouření může rovněž způsobit skvrny na fazetách.

Je také důležité si uvědomit, že fazety nejsou trvalé a budou pravděpodobně potřebovat výměnu v průběhu času. Průměrná doba životnosti fazety je asi 10 až 15 let, ale mohou vydržet i déle s řádnou péčí.

Alternativy k fazetám

Existují také alternativy k fazetám, které byste mohli chtít zvážit. Například, bělení zubů může být dobrá volba, pokud máte jenom lehce zbarvené zuby. Pokud máte malé mezery mezi zuby nebo jsou některé z vašich zubů nepravidelného tvaru, mohly by se hodit korunka nebo most. Braces nebo Invisalign mohou také pomoci s některými estetickými problémy.

Svět estetické stomatologie je fascinující a plný možností. Je zde spousta alternativ fazetů, takže si důkladně zvažte své možnosti a ještě lépe, poraďte se se svým zubním lékařem. Protože kdo lépe než odborník v oboru může vypracovat plán, který je přizpůsoben potřebám vašeho úsměvu?

Napsat komentář

*

*

*