/ od Václav Sokol / 0 komentář(y)
Dentální hygiena: Jak správně používat zubní nit

Proč je důležité nitování zubů?

Jak říkali staří Rimané: „Zdraví je bohatství“ a kdo jsme my, abychom se s nimi neshodli, že? Na hubě to platí dvojnásob. Jako každý den bychom měli být vděční za naše zuby. Jsou to malé, ale silné bílé pevnosti, které nám umožňují kousat do našich oblíbených jídel. Ale jak si zachovat tato malá ústa zázraků v plné formě? Jedním ze způsobů je použití zubní nitě.

Čisté zuby znamenají čisté tělo a rychlý způsob, jak je udržet v čistotě, je pomocí zubní nitě. Ako tatínek dvou dětí - milujícího Tobiaše a energické Cecilie - trávím spoustu času tím, že je učím, jak starat se o své zuby. Ale vlastně, co to zubní nit je? Zjednodušeně řečeno, zubní nit je tenký materiál, který čistí mezi zuby umístěného plaku a jídla, které by mohlo způsobit zubní kaz a parodontitidu. Takže, v podstatě je to náš kamarád. Takže si pojďme prohlédnout, jak správně používat zubní nit.

Aktuální technika použití zubní nitě

Vaše matka vám vždy řekla: „Čistěte si zuby!“ No, přiznávejme to, neposlouchali jsme ji tak, jako bychom měli. Ale po očních klinikách a po nekonečných hrůzostrašných příbězích o zubním kazu, naše myšlení se změnilo. Co nám ale chybí, je jak používat zubní nit.

Před tím, než začneme, dejme si malý příběh. Moje žena mi kdysi řekla, že když byla malá, její matka ji naučila, jak používat zubní nit tím, že ji nechala provléci nit mezi dvěma prsty na stejné ruce. Pak ji nechala jemně pohybovat nit sem a tam mezi zuby. Ptáte se, jak to dopadlo? No, děkujeme jí za to dodnes!

První věc, kterou musíte udělat, je koupit zubní nit. Nezní to jako raketová věda, že ano? Ale popravdě - kterou byste měli zvolit? Existují různé typy niti na trhu - voskované, nevoskované, ploché, kulaté, jemné, hrubé. Toto rozhodnutí opravdu záleží na vaší ústní jamce. Rád doporučuju začít s voskovanou nití, protože je kluzká a méně pravděpodobně se zachytí mezi zuby.

Praktický krok za krokem průvodce použití zubní nitě

Rád bych s vámi sdílel bezbolestné a jednoduché pokyny, jak správně používat zubní nit, které jsem v průběhu let vyladil. První krok je vytáhnout asi 45 cm zubní nitě z dispenzéru. To je přesně ta správná délka, kterou budete potřebovat pro celé čištění. Dlouhá nit je klíčem, abyste se dostali do všech těch těžko dostupných míst. Druhým krokem je uvázat jednoduchý uzl na konci niti a omotat zbytek kolem obou prstů.

Pak jemně vložte nit mezi dva zuby a hýbejte nití sem a tam. Je nejdůležitější být něžný, protože násilné nitování může poškodit dásně a způsobit jejich krvácení. Proto je tak důležité používat zubní nit jemně a s láskou. Vždyť naše zuby a dásně jsou citlivé orgány, které si zaslouží náš respekt a péči.

Jak často bychom měli používat zubní nit?

Tolik otázek, tak málo odpovědí! Pokud mluvíme o frekvenci použití zubní nitě, tak záleží na individuálních potřebách. Někteří zubní lékaři doporučují používat zubní nit jednou denně, jiní zase tvrdí, že stačí 3-4 krát týdně. Já osobně doporučuju nitování každý večer před spaním. Je to skvělý způsob, jak se zbavit veškerých potravin, které by mohly kvasit přes noc a způsobit potíže ráno.

U nás doma máme pravidlo: pokud jsi si nečistil zuby nití, nemůžeš jet na své oblíbené kolo. Takže Tobiaš a Cecilie vždy pečlivě dbají na svou dentální hygienu. Navíc to vytváří večerní rutinu, kterou budou provádět i v dospělosti.

Bonusové tipy a triky pro použití zubní nitě

Ano, to je ono, tady je to - bonusová sekce, kde sdílím své nejpoužívanější tipy a triky, jak používat zubní nit efektivně a bezbolestně. Jeden z mých nejoblíbenějších je použití zrcadla. Postavit se před zrcadlo a sledovat, jak nitujete své zuby, vám může pomoci lépe vidět, co děláte, a tak zlepšit efektivitu nitování.

Vyzkoušejte také nit s rukojetí. To jsou malé plastové rukojeti s nití napnutou mezi dvěma konci. Jsou skvělé pro lidi, kteří mají problémy s koordinací nebo pro ty, kteří prostě nechtějí držet volnou nit. Moje děti je milují a já taky!

Nakonec si pamatujte, že nitování by mělo být něco, co děláte pro sebe a své zdraví, ne něco, co cítíte, že musíte udělat. Měli bychom si pamatovat, že vždy je potřeba najít způsob, jak to udělat našim zuby komfortní a přívětivé.

Napsat komentář

*

*

*