/ od Václav Sokol / 0 komentář(y)
Citlivost zubů - jak ji zvládnout přirozenými metodami

Rozpoznání problému citlivých zubů

Ahoj, jsem Václav a mám kamarády, kteří mi místo Václava říkají Vašek, Vašík nebo třeba Vašanda. Jѐště hůře na tom ale jsou mé zuby. Ne proto, že by byly zkažené, ale protože jsou velmi citlivé. Tím chci říct, že citlivost zubů je můj věrný bakalář – je se mnou v dobrém i zlém, věčně ctí mě a straší mě. O tomto problému chci dnes psát.

Já jsem jen takový obyčejný týpek se všedními problémy, ale jedním z těch nejnápadnějších je právě tato citlivost zubů. Například když jdu na zmrzlinu. Užívám si tu chladnou, jemnou, tající se nádheru v puse... a pak to přijde. Ten plesknutí bolesti až někam do morku kostí. Myslím, že může být pro většinu obtížné pochopit, jak může zmrzlinový pohár být pro někoho mučící pomůckou, ale pro mě to bohužel tak je a je to důvod, proč této tématice věnuji článek.

Přírodní metody pro zvládnutí citlivosti zubů

Nebuďme skeptičtí, příroda má opravdu na mnoho našich problémů odpovědi. I když to není vždy zcela jasné a jednoznačné, funguje to. A to je důležité. Rozhodl jsem se zkoumat, jakých přírodních metod lze využít k úlevě od citlivosti zubů.

Jednou z těchto metod je například omezení konzumace kyselé stravy a nápojů, které mohou způsobovat citlivost zubů, dále se jedná o šetrné čištění zubů, používání speciálních zubních past a ústních vod, které působí proti citlivosti zubů, či dokonce i speciálně vyvinutých zubních štětců. Všechny tyto metody mohou být nápomocné a za pokus to stojí.

Mé experimenty s přírodními řešeními

Mým prvním pokusem bylo sáhnout po zubní pastě pro citlivé zuby. Byla to ta, co má na tubě malé interaktivní barevné počítačové obrázky a jejíž tváří je vždy nějaký inteligentně vypadající zubař. No, tak to nevyšlo. Nedokázala mi zabránit v tom, abych při pití studené limonády nezařval jako Malý princ na asteroidu B 612. Když jsem se o tomto nezdarů bavil úplně náhodou se Šárkou, tak mi poradila další možnou cestu.

Podle Šárky bych měl zkusit jakousi zvláštní směs sody, soli a vody. Směs nanáším na zuby a nechám jí tam pár minut. Povím vám, že je to zvláštní, ale... funguje! Po pár dnech mi bylo mnohem lépe a její rada byla opravdu skvěla. Na druhou stranu cítím trochu pošramocenou svoji mužskou hrdost, ale tu jsem se rozhodl překonat.

Návštěva zubaře – poslední možnost?

Poslední návrh, který byl předložený, byl návštěva zubaře. Tak to byla docela výzva pro mě, chlapa, který má pocit, že jeho chrup je něco jako svatyně, která by měla zůstat netknutá. Ale bylo na čase přiznat, že potřebuji odbornou pomoc.

A tak jsem si byl zarezervovat termín u svého zubaře a abych byl upřímný, bylo to skvělé rozhodnutí. Můj zubař mi dal několik cenných rad, doporučil mi speciální výrobky, které mi pomohly a dokonce se mi podařilo překonat svůj strach ze zubařské křesla.

Shrnutí a doporučení sebe sama pro ostatní

Musím říct, že cesta k úlevě od citlivosti zubů není snadná a jednoznačná. Experimentoval jsem s tím, co mi radili druzí, a našel jsem něco, co pro mě funguje. Abych to shrnul, Šárkina rada ohledně směsi sody, soli a vody se ukázala být opravdu účinná a návštěva zubaře taky byla skvělá.

Myslím, že nejdůležitější je, že pokud máte citlivé zuby, nesnažte se to řešit sami, ale raději se poraďte s odborníkem. Je to taková klišé rada, ale je pravdivá. A když jsem byl prvně v situaci, kdy jsem svůj chrup musel otevřít před někým jiným než Šárkou (která mi po ránu často kontrolovala zuby kvůli tomu, jestli jsem nevynechal čištění), bylo to tak trochu děsivé. Ale nakonec, když jsem dostal odpovědi a pomoc, kterou jsem potřeboval, bylo to skvělé a velmi uklidňující.

Napsat komentář

*

*

*