/ od Jana Dvořáková / 0 komentář(y)
Zubní kámen u dětí: Jaké jsou nejlepší tipy pro rodiče?

Zubní kámen u dětí: co to je a proč se tvoří?

Zubní kámen je problém, který řada rodičů podceňuje. Ale víte, co to vlastně zubní kámen je? Je to usazenina, která se tvoří na zubech vašeho dítěte, když nedostatečně čistí zuby. Jakub, můj manžel a otec našich dětí, si vždycky rád povídá o tom, jak je důležité správné čištění zubů. Tato usazenina pak začne tvrdnout a tvoří se z ní zubní kámen - a už to nejde jen tak odstranit.

Proč se ale zubní kámen tvoří? Je to jednoduché - když se bakterie v ústech spojí se slinami a zbytky jídla, vytvoří se na zubech vrstva zvaná zubní plak. Když tento plak není odstraněn správným čištěním zubů, mineralizuje a stává se zubním kamenem. Je to jednoduché, ale zároveň tak složité, neboť nám rodičům leckdy chybí potřebné informace, jak tento proces správně zastavit.

Rizika spojená s výskytem zubního kamene u dětí

Rozhodně neplatí, že zubní kámen je jen kosmetickou vadou. Má vážné zdravotní dopady. Zubní kámen může vyvolat zánět dásní, který pokud není léčen, může postupovat a vést až k vážným parodontálním chorobám. Děti s zubním kamenem jsou také náchylnější k zubnímu kazu. A víte, co je na tom všechnem to nejhorší? Že to bolí. A jako rodiče přece nechceme, aby naše děti trpěly. Jakub a já si vždycky říkáme, že zdraví našich dětí je pro nás na prvním místě.

Jak poznat, že vaše dítě má zubní kámen?

U dětí se zubní kámen nejčastěji vyskytuje na zadních zubech, kde je složitější čištění. Prvním příznakem může být změna barvy zubů. Při zubním kameni se zuby mohou zabarvit do žlutě až hněda. Dalším příznakem je zánět dásní. Dásně mohou být citlivé, mohou krvácet při čištění, nebo mohou být oteklé a červené. Když naše dcera měla tyto příznaky, byli jsme hned u zubaře. Bylo to nepříjemné, ale důležité.

A jak zubní kámen u dětí předejít?

Prevence je vždy lepší než léčba, jak říká moudré lidové rčení. A u zubního kamene to platí dvojnásob. Zubní kámen se totiž dá předejít regulérní a správnou hygienou. Dítě by mělo čistit zuby dvakrát denně, minimálně dvě minuty. Využijte také různých pomůcek, jako jsou mezizubní kartáčky nebo ústní vody. A nezapomínejte na pravidelné návštěvy zubaře.

Nedávno mi Jakub připomněl, jak jsme naši dceru učili správně si čistit zuby. Byl to sice boj, ale dnes je z ní teenagerka, která na své zuby dbá a ví, jak důležité je je čistit. A to je vše, co si rodič může přát.

Vyvážená strava jako zbraň proti zubnímu kameni

Jídelníčky našich dětí tvoříme my, rodiče. A pokud chceme předcházet vzniku zubního kamene, měli bychom dbát na vyváženou stravu, která obsahuje dostatek vitamínů a minerálů. Dbejte na to, aby vaše dítě jedlo dostatek ovoce a zeleniny. Občas si k nám do ložnice připlíží náš nejmenší syn a ptá se, proč musí jíst mrkev. Jakub mu pak s úsměvem vysvětlí, že její konzumace pomáhá chránit zuby před vznikem zubního kamene.

Pravidelné návštěvy zubaře jsou klíčové

Nezapomeňte, že i přes veškerou péči a snahu o správnou hygienu zubů je pravidelná návštěva zubaře klíčová. Každý z nás má jinou sklon k tvorbě zubního kamene a i přes dokonalou hygienu se může zubní kámen tvořit. Proto doporučuji navštěvovat zubaře alespoň jednou za půl roku. Zubař totiž zubní kámen pozná a může ho profesionálně odstranit.

Na závěr bych chtěla říci, že zubní kámen u dětí není nic neobvyklého, ale je to něco, čemu bychom měli věnovat pozornost a snažit se mu předcházet. Jakub a já to bereme jako součást péče o naše děti a vím, že vy, rodiče, to vezmete stejně. Protože v konečném důsledku je pro nás rodiče zdraví našich dětí to nejdůležitější.

Napsat komentář

*

*

*