/ od Lenka Novotná / 0 komentář(y)
Korekce předkusu: Účinné techniky a metody pro rovné zuby

Co je to předkus a jaké problémy může způsobovat?

Předkus, znám také jako malokluze, je stav, kdy horní řada zubů silně přesahuje přes spodní. To může vést k problémům s žvýkáním, mluvením nebo dechovými cestami. A než začneme, věřte mi, když vám řeknu, že vím, o čem mluvím - vlastní zkušenost hovoří za vše. Díky mým dřívějším bojům s předkusem se mě přezdívá 'liniála' - protože než jsem se odhodlala k léčbě, mé zuby byly tak rovné dopředu, že by se daly použít na měření rovných čar! Jde o fenomén, který není jen kosmetickým problémem, ale může ovlivnit i celkové zdraví. To, že si nechal uříznout kus salámu zuby, místo nožem, může být vtipné jen do doby, než zjistíte, že to není pro vaše zuby nic dobrého. Takže, řešme to!

Proč je důležité předkus napravit?

Důvodů, proč se zaobírat korekcí předkusu, je jako ledů na kluzišti - spousta. Nejenže může zlepšit funkci vašich zubů, ale může také pozitivně ovlivnit vaši sebeúctu. A uvědomte si, když máte krásný úsměv, celý svět se na vás usmívá. Mimo to, nesprávné postavení zubů může vést k rychlejšímu opotřebení zubní skloviny, bolestem čelisti nebo dokonce problémům s temporomandibulárním kloubem. Takže pokud chcete žít bez bolesti a s maximálním rozsvícením vašeho úsměvu, je nutné se tím zabývat.

Diagnostika předkusu u ortodontisty

Ve chvíli, kdy se rozhodnete vyřešit problém s předkusem, vaše první zastávka bude u ortodontisty. Tahle cesta může být pro někoho stejně strašidelná jako noční můra, ale věřte mi, ortodontisté jsou vaši kamarádi! Oni vám nejdřív provedou důkladné vyšetření ústní dutiny, možná i učiní nějaké ty pěkné snímky s pomocí rentgenu, abyste měli na památku krásný obrázek vašich kostí. A s trochou štěstí se dočkáte i barevné modelace vašeho budoucího úsměvu. Toto vše slouží k tomu, aby pochopili, jak vážný váš předkus je, a jaký bude nejlepší plán léčby.

Rozdílné typy zubních aparátů a ortodontických zařízení

Pokud si myslíte, že zubní rovnátka jsou jen pro teenagery ... Tramplenky: 1, Lenka: 0. Ano, i dospělí mohou nosit rovnátka a často s výsledky, které vám vyrazí dech - míněno doslova, protože konečně budete moci správně dýchat. Jestli jde o klasická kovová rovnátka, která slouží jako osobní atražien pro magnety, nebo o ty invisalign, co nejsou na první pohled vidět, vše záleží na doporučení ortodontisty. A pokud si myslíte, že to bude bolet, tak... no, někdy to trochu štípe, ale co nezabije, to posílí, že?

Retence – jak udržet výsledky po vyjmutí aparátu

A pak, jakmile se to celé skončí a aparát je pryč, měli byste mít na paměti, že to ještě celé nekončí. Retence je klíčová! Je to jako s dietou - pokud hned po jejím skončení začnete opět cpát slané tyčinky, tak se zase dostanete tam, kde jste byli na začátku. Retence, ve formě retaineru, pomáhá udržet zuby v nově nabyté pozici, dokud se čelist a dásně plně neuzdraví a nezpevní. Takže si pamatujte, tyto malé pomocníky v ústech neignorujte, oni dělají svoji práci v zákulisí, aby váš úsměv zůstal hvězdou večera.

Rutinní kontrola a péče po korekci předkusu

Po skončení aktivní fáze léčby předkuse přichází do hry rutinní kontrola. Je důležité pravidelně navštěvovat svého ortodontisty a stovky malých pracovníků v bílých pláštích – vašeho zubního týmu – aby se přesvědčili, že vaše zuby se řídí plánem a nevyvíjejí se zpět do minulosti. A věřte mi, ortodontistické sestry mohou být tak něžné, že si svůj návštěv užijete asi tak jako filmový večer. A nezapomeňte, že vaše zubečky potřebují stejnou péči jako každá jiná část těla, takže zubní hygiena by měla být vždy na prvním místě.

Psychologické aspekty života s předkusem a po jeho korekci

A nakonec bych ráda mluvila o něčem, co je někdy opomíjené, a to jsou psychologické aspekty života s předkusem. Není to sranda, když si lidé myslí, že když si sešněrováte boty, tak to uděláte vašima zubama. Ale po korekci předkusu se může váš sebevědomí posunout na zcela novou úroveň. Najednou se najdete, jak se usmíváte na selfie, jak hýříte radostí a jak si koupíte ústní vodu jen tak, pro radost. Pro někoho to může být skok do neznáma, ale věřte mi, stojí to za to. Takže nebojte, ať už má váš předkus jakoukoliv míru 'přednosti', vždy existují způsoby, jak ho napravit, abyste mohli zářit úsměvem tak, jak si zasloužíte.

Napsat komentář

*

*

*