/ od Jana Dvořáková / 0 komentář(y)
Keramické zuby: Kompletní průvodce po aplikaci a následné péči

Úvod do světa keramických zubů

Vítejte na palubě mé virtuální ordinace, kde dnes budeme mluvit o keramických zubech. Asi se ptáte, proč by keramika měla najít své místo v ústech, že? Tak věřte nebo ne, keramika má mnoho výborných vlastností, které ji dělají ideální volbou pro naše chrupatky. Nejen, že je biokompatibilní, tedy vaše tělo s ní půjde ruku v ruce jako nejlepší kamarádi, ale taky disponuje výjimečnou odolností proti opotřebení a navyše vydrží i váš nejoblíbenější kari, aniž by se zbarvil. A teď si říkáte: "Jan, to zní skvěle, ale co mě čeká po jejich aplikaci?" No přesně na to se dnes podíváme. Přichystejte si pořádnou dávku informací, trochu humoru a dejme se do toho.

Před zákrokem - příprava na novou éru úsměvu

Abychom mohli keramickými zuby doslova zářit, musíme nejprve pochopit, co všechno předchází jejich osazení. Možná jste nervózní, jako já, když jsem poprvé vzal Davida na fotbal a on tam místo hraní sbíral pampelišky. Ale nebojte, správná příprava je polovina úspěchu. Začíná to konzultací u zubaře, který vaše zoubky podrobí důkladné prohlídce a vysvětlí vám, kolik keramických korunek bude vaše hubička potřebovat.

Keramické zuby a proces jejich výroby

Tohle je opravdu fascinující, keramické korunky se právě nevyrábějí jako buchty na nedělní snídani. Je to umění. Nejdříve se vezme otisk vašich zubů, aby byla korunka jako na míru šitý oblek. Potom se využívá CAD/CAM technologie pro výrobu korunky, což vypadá skoro jak když se tiskne nová hrací figurka pro Eliščinu deskovou hru. Pak se toho naděleného nalezence vypálí v peci na vysokou teplotu, aby získal tu správnou pevnost a odolnost.

Zajímavost: Můžete dostat dočasné zuby

Ano, čtete správně, až budete čekat na své stálé keramické parťáky, můžete nosit dočasné, které vypadají skoro jako ty pravé. Tak už žádné schovávání za šál při večerních procházkách s Maxem, klidně se usmívejte na celý svět s přechodnými zoubky.

Ošetření a aplikace korunek

Tak a je tu den D, den, kdy si sednete do křesla a převezmete svůj nový úsměv. No, možná ne úplně. Nejdříve musí zubař zuby trochu upravit, což může znamenat odstranění části zubu nebo staré plomby, aby na ně nová keramická korunka dokonale pasovala. Přiznám se, že když mi to zubař dělal, připadalo mi to, jako když jdu na manikúru, jen místo nehtů byly na řadě zuby. A pak přichází chvíle slávy – nasazení korunky a její fixace speciálním lepidlem.

Pocit po zákroku – co můžete očekávat

Budmě upřímní, nejprve to nebude žádný med. Může to být nepříjemné, může vás bolet dáseň, může se zdát, že máte v ústech cizí objekt a že každý sousto chleba vám dá znát, že máte nové keramické kamarády. Ale nebojte, podobně jako když si kupujete nové boty a musíte si na ně zvyknout, i tyhle pocity brzy zmizí. A pak bude váš úsměv vypadat jako z reklamy na zubní pastu.

Údržba keramických zubů - není to raketová věda

Až ty nové zoubky uklidíme domů, myslíte si, že je teď můžete zanedbávat a přestat čistit? Kdepak, i keramické korunky potřebují lásku a péči. Je to jednoduché, čistěte je jako vaše přirozené zuby – pokud nechcete skončit s podobným překvapením, jako když jsem zjistil, že Maxovo oblíbené míček, který pořád hledá, je ve skutečnosti za skříní. Pravidelně je čistěte a nezapomeňte na nitě, samozřejmě.

Co dělat, když se objeví problém?

Jsem optimista, ale musíme být realističtí. Někdy se může stát, že keramický zub dá o sobě vědět nepříjemným způsobem. Třeba když jsem si při hře s dětmi na schovávanou nechtěně praštil o dveře. Pokud se stane, že korunka praskne nebo se uvolní, není čas na paniku, ale na návštěvu u zubaře. On to za vás vyřídí, stejně jako když Max donese míček, který chce, abych mu ho hodil.

Dlouhodobá odolnost a možné výměny

Tak co, ty keramické zuby vám vydrží navěky? Skoro by se mohlo zdát, že ano. Je to tak odolný materiál, že mi zubař říkal, že to můžu brát skoro jako investici do budoucna. Ale žádný materiál není nezničitelný, a tak po letech může přijít i na výměnu. Je to trochu jako když máte oblíbenou hračku a postupem času jí přijde čas na odpočinek.

Zubní keramika – ekologický hledisko

A protože jsem se nedávno stal vášnivým recyklátorem a snažím se dbát na planetu pro Davida s Eliškou, musím říci, že i v zubním průmyslu hraje ekologie svou roli. Keramika je přírodní materiál a její výroba je relativně šetrná k životnímu prostředí. Je to jako když Max nese domů odpadky, které najde na procházce – i malý přínos se počítá.

Závěrečné myšlenky o keramických zubech

Tak jsme dorazili na konec naší cesty po džungli keramických zubů. Doufám, že jste si tento malý průvodce užili a že vám bude sloužit v době, kdy se rozhodnete pro tuto metodu. Pamatujte, že úsměv je něco jako osobní vizitka a s keramickými zuby bude ta vaše vypadat opravdu skvěle. Takže se mile usmívejte a užívejte si každý den s novými keramičtými klenoty ve vaší ústní jeskyni!

Napsat komentář

*

*

*