/ od Klára Nováková / 0 komentář(y)
Kdy se dává na zub korunka?

Proč je vůbec potřeba korunka na zub?

Mnohé z nás se obávají návštěvy zubaře, obzvláště pokud se hovoří o nutnosti korunky na zub. Vypadá to děsivě, slovo „korunka“ vyvolává obrazy poměrně komplikovaných a potenciálně bolestivých procedur. Ale jak mi jednou řekl můj manžel Tomáš, strach je jediná věc, která nás drží daleko od toho, co chceme skutečně cítit – radost a bezbolestnou úlevu. A Tomáš ví, o čem hovoří – je člověk, který prošel širokou škálou zubních postupů, včetně vsazení korunek, a vždy se k tomu stavěl s pozitivitou.

Jak funguje korunka a kdy ji potřebujete?

Nyní, pokud mluvíme o zubní korunce, je to v podstatě umělý kryt, který se používá k přikrytí „poškozeného“ zubu. Pokud je zub natolik poškozenu, že nejde opravit pomocí plomby, je pro něj nezbytná korunka. Tím působí jako ochrana zubu a zabrání jakémukoli dalšímu poškození. Korunky jsou většinou vyrobeny z kovu, porcelánu nebo kombinace obou. To, který typ korunky se použije, záleží na mnoha faktorech, včetně umístění zubu, množství zubu, který zůstává, barvy zubů pacienta a mnoho dalšího.

Pravidelné kontroly u zubaře jsou podstatné!

Někdy si pacient ani neuvědomí, že potřebuje korunku, dokud to zubař při pravidelné kontrole nespozoruje. I Tomášovi to tak jednou bylo. Měl zub, který ho měl na starosti nějakou dobu, ale nikdy si nemyslel, že by korunka mohla být řešením. Až pravidelná kontrola u zubaře odhalila skutečný stav problému. Proto je tak důležité chodit na pravidelné kontrolní návštěvy ke svému zubaři.

Proces umístění zubní korunky

Nezapomeňte, že proces nasazení korunky je sice komplikovaný, ale je proveden tak, aby co nejvíce minimalizoval nepohodlí pro pacienta. Jako první krok se zub ošetří a jeho horní a boková část se obrousí tak, aby korunka mohla být umístěna přesně na zub. Poté se vytvoří otisk, na jehož základě se vyrobí samotná korunka. Mezitím, než je korunka připravená, zub se zakrývá dočasnou korunkou. Když je konečná korunka připravená, dočasná korunka se odstraní a nahradí se finální korunkou, která je připevněna speciálním lepidlem.

Výdrž a péče o korunku

Korunky, když se o ně správně pečuje, mohou vydržet opravdu dlouho. Já sice nemám osobní zkušenost s korunkou, ale Tomáš má a potvrdil mi, že správná péče a pravidelné kontroly u zubaře mohou prodloužit životnost korunky až na 15 let, v některých případech i více. Klíčem k delší životnosti vaší korunky je tedy dobrá ústní hygiena a pravidelné návštěvy u zubaře.

Můžu jíst a pít všechno s korunkou?

V podstatě ano. Po nasazení korunky byste měli být schopni jíst a pít téměř všechno, co jste měli rádi předtím. Ale stejně jako u vašich přirozených zubů, měli byste se vyhnout tvrdým potravinám, které by mohly korunku poškodit nebo dokonce odlomit. A co se týče nášeho milovaného pití - káva, čaj nebo víno - no, barvy mohou postupem času trochu zabarvit korunku. Jak mi Tomáš pokaždé připomíná, je dobré si to pamatovat, pokud jste jako já a nemůžete si odpustit svůj denní šálek kofeinové radosti.

Zubní korunky a pojišťovny

A co pojišťovny? Jak jsem si všimla při Tomášových zkušenostech s korunkami, celý proces nemusí být zrovna levný. Většina zdravotních pojišťoven hradí část nákladů na korunky, ale mnoho z nich vyžaduje, aby pacienti splňovali určité požadavky. Je tedy dobré si zjistit, jaké jsou podmínky vaší pojišťovny a jaký je její postoj k zubním korunkám.

Správná péče o zuby a pravidelné návštěvy u zubaře mohou zabránit mnohým problémům včetně potřeby korunky. Ale pokud se vám už toto úskalí stane, nebojte se. Strašidla korunky jsou mnohdy více ve vaší hlavě než ve skutečné realitě! Nechte své zuby ošetřit naší skvělou zubní péčí a uvidíte, že se vám vrátí úsměv na tvář v plné parádě.

Napsat komentář

*

*

*