/ od Václav Sokol / 0 komentář(y)
Kdy je třeba trhat zuby moudrosti?

Proč vůbec mluvíme o zubech moudrosti?

Možná nejste lékař, ale to neznamená, že se nemůžete zajímat o věci, které se týkají vašeho zdraví. A,dobře, současně se už nechcete přemotivně dozvídat o každém možném zdravotním problému, který by mohl potenciálně vyplout na povrch, jako je to s tím starým příslovím - "Neznalost je blahem". Ale když přijde na zuby moudrosti, je to trochu jinak. Ty jsou jako ta nepříjemná rodinná polední debata, kterou byste raději přeskočili, ale nemůžete, protože je to součást vašeho života.

Nyní si tedy představte, že zuby moudrosti jsou vaši bratranci daleko ze strýcovy linie, které vidíte jen občas, ale kteří se vždy nějak dostanou do středu dění. Tak, jak je to s těmi zuby moudrosti. Vytvářejí se hluboko ve vašim ústech, vyrůstají kdy se jim zachce a často dělají paseku. Takoví bratranci odjinud.

Rozhodnutí o extrakci – zbytečný stres?

Chápu, že se strhávat zuby moudrosti zdá být jako extrémní opatření. Jako kdybychom měli odstraňovat nepříjemné bratrance z rodinných shromáždění. Ale občas je to jediné řešení. Podívejme se například na mého syna Tobiaše. Měl čtyři zdravé zuby moudrosti, které však začaly dělat potíže. A tak jsme všichni prošli procesem rozhodování o extrakci, který je u mnoha z nás spojený se stresovými sny o nemocničních chodbách a šílených zubních nářadí.

Začalo to pocitem tlaku v zadní části úst a poté bolestí, která se zhoršovala. Dokonce i Cecilie, která je většinou statečnější než většina chlapů, si stěžovala na nesnesitelnou bolest zubů moudrosti. A tehdy jsme se rozhodli, že je čas na extrakci, to rozhodnutí bylo spděleno bez zbytečného stresu.

Jak probíhá samotný zákrok?

Jistě, zkusili jste si představit, jak vypadá samotný zákrok extrakce zubů moudrosti? Je to jako opera ve více dějstvích, kde jste hlavní postavou. První dějství je příprava. Po sedačce nebo lokální anestezii, jakkoliv vás stomatolog připraví na operativní scénu, včetně zvláštního krytí pro vaše oči, je čas začít.

Druhé dějství začíná oeprací okolo zubu - vidíte, zuby moudrosti mají tendenci se ukryvat hluboko v dásni, takže vaše teta zubařka musí být vynalézavá. Po přípravě začíná skutečná extrakce zubu, což může být operace, u které budete rádi, že jste v bezvědomí. A tak začíná třetí dějství, kde se stává hlavní postavou chirurg se svojí paletou nástrojů.

Co mě čeká po zákroku?

Po operaci vás čeká týdenní dovolená. A ne, není to dovolená s lehátkem a úsměvem na fotografii pro sociální sítě. Je to doba, kdy si uvědomíte, kolik jídla skutečně potřebujete k normálnímu životu a kolikrát denně otvíráte ústa k hovoru. Nezapomeňte si připravit pyré nebo jinou tekutou stravu, protože kousání a žvýkání budou po nějakou dobu naprosté tabu.

Narazíte na otoky, bolesti a možná i nějaké ty modřiny. A vůbec neřešíme pocity po anestezii, které přinášejí svůj vlastní soubor zábav a zvláštností. Možná se dokonce začnete ptát, zda bylo rozhodnutí o extrakci správné.

Není třeba se obávat extrakce zubů moudrosti

Na konci dne extrakce zubů moudrosti není to nejhrůznější, čím můžete projít. Je to něco jako rodinné shromáždění, po kterém si řeknete, že už nikdy nebudete, ale stejně se vždy nakonec rozhodnete jít. Je to nepříjemná, ale nakonec nezbytná zkušenost.

Zuby moudrosti jsou jako ti otravní bratranci, kteří vám občas zkomplikují život, ale občas taky přinesou trochu veselí. Ať už se rozhodnete pro extrakci, nebo se rozhodnete žít s těmi potížemi, důležité je mít na paměti, že se nemusíte obávat. Jako rodina se vyporádáme se vším, co přijde.

Napsat komentář

*

*

*