/ od Lenka Novotná / 0 komentář(y)
Jak efektivně odstranit zubní kámen pod dásní a zajistit si zdravý úsměv

Co je to zubní kámen a proč právě pod dásní?

Ahoj, jmenuji se Lenka a dneska se chci s vámi podělit o něco, co mě trápilo a co možná trápí i vás - o zubní kámen, který se nám rád zabydluje za dásněmi, a jak s ním bojovat. Zubní kámen je jako takový náš nepřítel, který se skrývá a staví si své pevnosti tam, kam se hůře dostáváme. Přesněji je zubní kámen tvrdý usazeninou, která je plná bakterií a která si dělá oslavy právě pod vaší dásní. A to nám poté může způsobovat nepříjemnosti jako jsou záněty, špatný dech a kdo ví, co ještě. A tak si nesmíme nechat líbit to, že si tam něco nezvaného staví své příbytky a my na to máveme rukou – to v žádném případě!

Domácí metody proti zubnímu kameni

Nejdřív si ale povězme, že s kamenem pod dásní se dá bojovat i doma, aniž bychom nutně potřebovali hrdinné zubáře (které ale rozhodně nemám v úmyslu podceňovat, jsou to naši spojenci). Teď si řeknete, Lenka, tohle přece znám - kartáček, pasta, a je to. Ale opak je pravdou, je to trochu věda. Neville jsem s formulí, ale zjistila jsem, že správná technika čištění a pravidelnost jsou klíčové. Jak by řekl můj syn Matěj, když mi radil, jak postavit domeček pro kočku Šarlotu, nejde to bez plánku. A opravdu, budeme potřebovat správný 'plánek' a přísady. Navíc se doma můžete pokusit i o nějaké ty lidovky - například použití jedlé sody, která má mírný abrazivní efekt. Ale pozor, abychom nenarušili zubní sklovinu!

Když se sami se zubním kamenem nevypořádáme

Někdy je ale domácí štětec a pasta jako sám Don Quijote proti větrným mlýnům a jen málokdy si můžeme potřásat rukou s úspěchem. Je to jak kdybychom se pokoušeli sami oholit Papouška Kvida – vypadá to jednoduše, ale výsledek je dost bídný. To proto, že zubní kámen pod dásní může být tak pevně usazený, že bez speciálních nástrojů a znalostí odborníka se nám tenhle temný padouch zkrátka nijak nevzdá. A že se na to člověk musí opravdu připravit psychicky, je jasné. Vizita u zubáře může být pro někoho jako výlet do děsivého zámku plného záhad.

Odstranění zubního kamene u zubaře

Zubaři mají na tyto boje specializovanou výbavu. Ultrazvukové škrabky, speciální háčky (neboli dentální kirety) - to všechno jsou jejich meče a štíty. Když sedíte na zubním křesle a slyšíte ten zvláštní zpěv ultrazvuku, můžete si připadat jako hrdina na bitevním poli. A pak je tu ještě tajná zbraň - laser. To je jako sáhnout po hvězdě smrti proti malému vesmírnému odpadu. Tyto metody jsou účinné, ale nesmíte zapomenout, že jako každý dobrý vojevůdce, i vy musíte následně zabezpečit svou pevnost - udržovat si zuby čisté, aby se zubní kámen nepokoušel zaútočit znovu.

Předcházení tvorbě zubního kamene

Co je lepší než léčba? Předcházení, přesně jak pravil můj dědeček s věčným úsměvem, i když mu zůstalo jen pár vlastních zubů ve stáří. Prevence je klíčová a to obnáší nejen správnou techniku čištění zubů, jak už jsme si řekli, ale také používání mezizubních kartáčků, zubní nitě nebo vodního irrigátoru. A naše strava - ano, i ta hraje roli. Míň sladkého, víc křupavých jablíček a mrkev, protože ty nám pomáhají čistit zuby přirozeně. A nezapomeňte ani na pravidelné kontroly u zubaře. Jak říkal Matěj: 'Mámo, proč chodíme k zubaři, když nebolí zuby?' Protože, i když to bolí, tak prevence je náš štít proti budoucí bolesti.

Strava a její vliv na zubní kámen

Vliv stravy na vznik zubního kamene není žádnou novinkou. Naše jídlo je jak píseň, kterou si naše zuby buď zpívají rády, nebo je z toho jenom bolest hlavy. Měkká, sladká strava, která se ráda lepí na zuby a poskytuje potravu bakteriím, je jako pozvánka na oslavu pro zubní kámen. Naopak křupavá zelenina a tvrdé sýry fungují jako přirozený kartáček. A pamatujte, pití vody! Nejenže hydratuje, ale také splachuje zbytky jídla a udržuje naší slinu v bojové pohotovosti proti kyselinám, které nám zuby ničí. A když už jsme u toho pití, tak alkohol a káva to jsou takoví ti záškodníci, které si musíme hlídat.

Efekt kouření a alkoholu na zdraví zubů

Kouření a alkohol jsou jako ti nepříjemní lidé na večírku, co zkazí atmosféru a zanechají po sobě nepořádek. Kouření nejen že způsobuje nepříjemný zápach z úst a žluté zuby, ale také podporuje tvorbu zubního kamene a zánět dásní. Alkohol má sice mnoho podob, ale všechny mají tendenci vysušovat ústa a tím snižovat našu přirozenou obranu proti kyselinám a bakteriím. Je to jak když vám někdo vezme štít v boji – nejste bezbranní, ale nějak mi to připomíná, jak se moje kočka Šarlota po návratu z venku snaží chovat nevinně, ačkoliv přinesla půlku zahrady do obýváku.

Rutinní návštěvy u zubaře: jak často a proč?

Rutinní návštěvy u zubaře jsou jako slavnostní večeře s rodinou – nemusíte se na to těšit, ale po té to budete mít za sebou a bude vám lépe. Experti doporučují chodit na kontrolu aspoň jednou za šest měsíců. I když máte pocit, že jsou vaše zuby v pořádku, můžete mít pod dásními právě toho nezvaného hosta - zubní kámen. Navíc, tyto kontroly nejsou jen o odstraňování zubního kamene, ale i o prevenci jiných problémů, jako je zubní eroze či záněty dásní. Jako když Iva přijde běžky domů s trháním, protože se jí podařilo zachránit Kvida, který si nevídaně hrál na průzkumníka na střeše, a já si říkám, že by stálo za to občas i na té střeše zkontrolovat, jestli je vše v pořádku.

Moderní technologie v boji proti zubnímu kameni

Moderní technologie v zubní péči vyrážejí dech jak první let Češi do vesmíru. Vodní irrigátory, elektrické kartáčky se senzory tlaku, teď dokonce i ultrazvukové škrabky, které si můžete zakoupit k domácímu použití. Je to jako mít toho kouzelného pomocníka, co vám ulehčí práci a odvede boj s plakem namačkání jednoho tlačítka. A jak často slýchávám od Ivačky: 'Mami, to je jako když si hraju s hračkou, která mi dělá všechnu práci!' Ano, tyto vychytávky jsou úžasné, ale nezapomeňte, i nejlepší technologie se nemůže rovnat pečlivé rutinní péči a pravidelným návštěvám u zubaře. Technologické vymoženosti jsou našimi pomocníky, ne nahrazením zubářovy práce.

Závěrečné tipy a triky na dokonalý úsměv

A nakonec, jak říkám vždycky svým dětem, úsměv je ten nejlepší doplněk, jaký kdy můžete nosit. A abyste měli ten nejzářivější, nejzdravější a nejkrásnější, nezapomeňte na vše, o čem jsme si dnes povídali. Kartáček a pasta jsou vaši nejlepší přátelé, přátelé na stravě, ale také nezapomeňte na tu zeleninu a hodně vody. Kouření a alkohol nechte na těch, co si chtějí své zářivé úsměvy kazit, a pamatujte, že rutinní návštěvy u zubaře jsou jako váš štít proti případným nástrahám. A když se u toho všeho budete smát a hledět na svět s optimismem, tak je velká šance, že ten zubní kámen půjde nakonec sám od sebe pryč, protože na takové pozitivní energii nemá šanci přežít!

Napsat komentář

*

*

*