/ od Václav Sokol / 0 komentář(y)
Jak dlouho mohu mít otevreny zub?

Základy otázky: Jak dlouho mohu mít otevřený zub?

Široký úsměv, zachycený v zrcadle, může být bezchybný až do chvíle, kdy do něj násilím vnikne bolest zubu. Aha, říkáme si, kam s tím? Znáte to, už to muselo být každým z nás. A my se ptáme - jak dlouho mohu mít otevřený zub? Třeba jako tenkrát, když mi zubařka otevřela zub a já musel čekat na další návštěvu? Nebo když jsem měl tři dny strašlivou bolest a nechtěl jsem hned běžet k zubařovi? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Pochopení ochranné role zubní skloviny

Zubní sklovina je miraculum přírody. Nejen že je to nejtvrdší tkáň v našem těle, ale je také hlavní obrannou linií našich zubů proti bakteriím a karii. To je ten důvod, proč, když zubař otevře zub, říkáme, že je zub "otevřený". Skutečností je, že sklovina byla odstraněna a zub je nyní zranitelnější. Moje Cecilie, která chodí na střední školu, se mi jednou ptala, proč musí tak často čistit zuby. Když jsem jí vysvětlil o sklovině a její ochranné roli, věřte mi, nevypadala jako by chtěla přestat se smát. Ale nakonec mi dala za pravdu.

Riziko infekce při otevření zubu

Nechat otevřený zub bez lékařské péče může vést k riziku infekce. Rozumějte tomu tak, že jednou, když sklovina již není na místě, bakterie mají přístup k vnitřnímu materiálu zubu - dentinu a pulpy. To samozřejmě znamená, že pokud se přesně nestaráte o svou ústní hygienu, můžete skončit s abscesem, což je hnisavá infekce uvnitř zubu. A to je něco, čeho byste se opravdu měli vyhnout. Můj kocour Felix jednou ukradl kousek čokolády a měl byl hodně zlý zub. Ty křiky nikdy nezapomenu. A tím vám říkám, že nesprávná péče o zuby může být opravdu bolestivá.

Profesionální péče a rady od zubaře

A tady je bod, kde mohu dát jednu z nejcennějších rad. Pokud máte otevřený zub a cítíte bolest, neotálejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Profesionální zubař vám může poskytnout správnou péči a rady, jak se postarat o svůj zub a zároveň minimalizovat riziko infekce. Myslím, že jednoho dne se na Tobiaše usmála zlomenina zubu při fotbalu. No co, sport je sport. Ale hned jsme šli k zubaři, a díky rychlé reakci jsme se vyhnuli vážnějším problémům.

Záchranné tipy pro péči o otevřený zub doma

Nyní, pokud existuje nějaký důvod, proč nemůžete okamžitě běžet k zubaři a potřebujete vědět, jak se o otevřený zub postarat doma, mohu vám dát několik tipů. Ale nezapomeňte, tyto tipy jsou pouze dočasnou pomocí, dokud se nedostanete k zubaři. Měli byste se vyhnout konzumaci sladkých nebo kyselých potravin, které by mohly dráždit zub, a pokuste se jíst na opačné straně. Kromě toho pravidelné vyplachování úst slanou vodou může pomoci v boji proti bakteriím. Věřte mi, po mojí zkušenosti s abscesem, mi slaná voda stala dobrým přítelem.

Vliv zubní hygieny a prevence

Nakonec, ale rozhodně ne nejméně, je důležité zdůraznit vliv zubní hygieny a prevence. I když otevřený zub může být výsledkem náhodného úrazu, jako byl ten Tobiaše, v mnoha případech je to výsledek špatné zubní hygieny, která vede k zubnímu kazu. Proto se ujistěte, že pravidelně čistíte zuby, používáte zubní nit a navštěvujete zubaře alespoň dvakrát do roka. Je to jako když mi Cecilie říká, že nechápe, proč si musí prát zuby před spaním, když je ráno znovu jí. Ale já jí vždycky odpovím, že prevence je vždy lepší než léčení. A s tím, doufám, že tento článek převedl některé základní informace o tom, jak dlouho můžete mít otevřený zub a jak se o něj postarat.

Napsat komentář

*

*

*