/ od Klára Nováková / 0 komentář(y)
Jak vypadá začínající kaz?

Představujeme kazu

Ať už jste rodič, který sleduje chrup svých nezbedných dětí, nebo dospělý obávající se návštěvy u zubaře, pravděpodobně vás někdy napadlo: Jak vypadá začínající kaz? Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Kaz je poměrně složitý proces, který se vyvíjí pozvolna a může mít různé podoby. Někdy může začínající kaz vypadat jako malá, téměř neviditelná skvrnka. Jiné kazové léze mohou mít tmavě hnědou barvu a vytvářet viditelné dírky v zubech. Je důležité vědět, jak vypadá začínající kaz, abyste mohli předcházet jeho dalšímu vývoji a zajistit zdravý chrup pro sebe i své děti.

Poznávací znamení začínajícího kazu

Prvním znakem zubního kazu může být drobná bílá skvrna na zubní sklovině. Tato skvrna je místo, kde sklovina začíná ztrácet minerály. Pokud skvrna zůstává bílá, může to znamenat, že sklovina se začíná znovu mineralizovat a kaz se zastavuje. Pokud začne skvrna tmavnout, je to známka toho, že se sklovina dál rozpouští a kaz postupuje. Například u mě se to stalo u jednoho z mých zubů. Bylo to krátce po narození naší dcery, kdy mi kvůli nedostatku spánku trochu uklouzla ústní hygiena. Na jedné stoličce jsem si všimla malé bílé skvrny. Naštěstí jsem o tom informovala svého zubaře na naší následující návštěvě a podařilo se nám zastavit vývoj kazu včas.

Tmavé skvrny a dírky – kdy je čas jít k zubaři?

Pokud máte na zubech tmavé skvrny nebo dírky, je to známka pokročilého kazu. Tmavé skvrny mohou být výsledkem dlouhodobého narušení skloviny a přítomnosti bakterií, které kaz způsobují. Dírky jsou místem, kde se sklovina natolik rozpustila, že došlo k její ztrátě. Tomáš měl kdysi takový problém. Jednoho dne si požaloval na bolest zubu a když jsem se mu podívala do pusy, uviděla jsem malou dírku na jedné z jeho stoliček. Bez váhání jsme se objednali k zubaři, který potvrdil, že jde o zubní kaz. Naštěstí jsme to stihli včas, než se situace zhoršila, a Tomášovi zub byl zachráněn.

Pociťujete bolest nebo citlivost?

Bolest nebo přecitlivělost nemusí být vždy přítomny u začínajícího kazu. Většinou se bolest objevuje, až když kaz postoupí hlouběji do zubu a ovlivňuje nerv. Citlivost mohou způsobovat změny teploty nebo sladké a kyselé potraviny a nápoje. Vždy je lepší vyhledat lékařského odborníka při prvním náznaku bolesti. Mnoho lidí ale bolest ignoruje a doufají, že sama zmizí, což může vést k zhoršení situace.

Jak zabránit zubnímu kazu?

Pro prevenci zubního kazu hrají důležitou roli pravidelná a správná ústní hygiena, správná strava a pravidelné návštěvy zubaře. Čištění zubů by mělo probíhat minimálně dvakrát denně, ráno a večer, a to minimálně dvě minuty. Já osobně si vždycky čistím zuby hned po probuzení a před spaním. Další důležitou roli ve správné ústní hygieně hrají mezizubní prostorky, které je třeba čistit mezizubním kartáčkem nebo dentální nití. Strava by měla být bohatá na vitamíny a minerály, zejména na vápník a fluor, které přispívají k pevnosti skloviny. Také je vhodné omezit konzumaci sladkých a kyselých nápojů a jídel, které mohou narušovat sklovinu a tím vyvolat kaz.

Případ morčete Bubliny

Přestože si mnozí z nás mohou myslet, že zubní kaz je problém výhradně lidský, opak je pravdou. Naše domácí mazlíčky mohou trpět podobnými dentálními problémy jako my. Vzpomínám si na jednu příhodu s naším milovaným morčetem Bublinou. Bublina je velmi milá a společenská, v poslední době se nám ale zdála nějaká utrápená. Když jsme se podívali do její pusinky, zjistili jsme, že má zubní problémy. Její malé hlodavčí zoubky byly neobvykle dlouhé a nepravidelné, což jí způsobovalo potíže s jídlem. Naštěstí jsme našli veterináře specializujícího se na drobné hlodavce, který Bublině pomohl. Přestože to nebyl případ zubního kazu, ukázalo nám to, jak je důležitá ústní hygiena - nejen pro nás, ale také pro naše chlupaté přátele.

Napsat komentář

*

*

*